A A A

Co pokaże AMD

PC Format 7/2008
Od dwóch lat wydajność kolejnych procesorów Intela i AMD do komputerów osobistych niewiele się różni od oferowanej przez sprzedawane już układy. Zmiany dotyczą głównie sposobu wytwarzania. Inaczej ma być z procesorami AMD, zapowiadanymi na drugą połowę roku. Będą o 15 proc. szybsze od obecnych.

W pogoni za przepustowością

Procesory AMD od 2003 r. zawierają zintegrowany kontroler pamięci, który zarządza komunikacją między procesorem a pamięcią RAM. Jest on dostosowany do układów DDR i DDR2, dostępnych w dobrych cenach. Kolejne generacje pamięci DDR mają coraz większe przepustowości, są bardziej energooszczędne. Charakteryzują się coraz większymi częstotliwościami, ale mają też coraz bardziej rozbudowane konstrukcje. Wydłuża to czas dostępu do komórek pamięci o kolejne takty, tyle że takty te są coraz krótsze ze względu na większą częstotliwość. W efekcie procesor oczekuje na rozpoczęcie przesyłania danych tyle samo czasu, niezależnie od zastosowanej generacji pamięci, za to samo przesyłanie jest dużo szybsze.

Zintegrowany kontroler pamięci działa tym efektywniej, im krótsze są czasy dostępu do pamięci. Jednak AMD nie spieszy się z wprowadzaniem procesorów obsługujących najnowsze, szybkie pamięci DDR3. Kontroler pamięci zintegrowany w procesorach Phenom jest technicznie przygotowany do ich obsługi, ale okazuje się, że na razie układy DDR2 zapewniają wystarczającą szybkość przesyłania danych. Dopiero w 2009 r. do sprzedaży mają trafić procesory z podstawką AM3, dostosowane do DDR3. Nowe procesory będzie też można zastosować w podstawce AM2+, która obecnie znajduje się w Phenomach. Nie będzie to optymalne połączenie, ale pozwoli na stopniową rozbudowę komputera bez konieczności jednoczesnej wymiany procesora, płyty głównej oraz pamięci.

Mnożenie jąder

Osiem rdzeni w postaci pojedynczego układu scalonego mają zawierać procesory AMD Opteron trzeciej generacji (Sandtiger), zapowiadane na 2009/2010. Wymagałoby to jednak od AMD przejścia na proces produkcyjny 32 nm, co jest mało prawdopodobne. Wydaje się, że szybciej pojawią się 6-rdzeniowe procesory Sao Paolo. Następnie dwa takie układy zostaną połączone za pomocą chipsetu i powstanie 12-rdzeniowy procesor Magny-Cours. Jeśli plany się powiodą, najpierw ujrzą światło dzienne wersje serwerowe procesorów, bo tam ich możliwości będzie łatwiej wykorzystać. Można się spodziewać, że takie procesory lub te łączące dwa układy 4-rdzeniowe zagoszczą również w popularnych komputerach. Nie wcześniej jednak niż przed 2010 r.

AMD pracuje także nad procesorem Bobcat, którego TDP ma wynosić od 1 do 10 W. Będzie to uproszczony procesor, pracujący przy niskim zasilaniu, przeznaczony przede wszystkim do urządzeń typu Ultra Mobile PC, One Laptop Per Child (jak Asus Eee), Pocket PC.

Grafika – w procesorze

Integracja układu przetwarzającego grafikę GPU w procesorze głównym CPU to kolejny projekt AMD (Fusion). W porównaniu ze współczesnymi złożonymi GPU o ograniczonej wydajności będzie to raczej uproszczony układ. Po co więc go stosować? Bo dzięki niemu komputer będzie zużywał mniej energii, producent więcej zarobi, a użytkownik zapłaci mniej niż za oddzielną kartę grafiki. Integracja układów do szybkiego przetwarzania danych strumieniowych, np. nagrań wideo czy muzyki, pozwala odciążyć od tych zadań CPU, co wydłuży czas pracy na baterii, ograniczy ilość wytwarzanego ciepła oraz spowoduje, że komputery będą cichsze.

Pierwszą realizacją projektu Fusion ma być procesor Bulldozer. Spekuluje się, że jego wydajność będzie około 2 razy większa niż obecnie sprzedawanych produktów w przypadku aplikacji niezoptymalizowanych i jeszcze większa dla zoptymalizowanych.


Tagi: procesory
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto