A A A

Finansowy ład

PC Format 10/2008
W tym miesiącu proponujemy narzędzia do zarządzania finansami osobistymi. Programy te znakomicie się sprawdzają podczas kontrolowania codziennych wydatków i ułatwiają zarządzanie domowym budżetem.

Pierwszy z proponowanych przez nas programów to rozbudowane (a przy tym darmowe – licencja GNU) oprogramowanie do prowadzenia domowego budżetu. Możliwości aplikacji są na tyle bogate, że może się ona sprawdzić nie tylko podczas kontrolowania domowych wydatków, ale także jako narzędzie pomocnicze do nadzorowania budżetu niewielkiej firmy. Zaletą programu jest rozpoznawanie formatu quicken (pliki z rozszerzeniem .qif) stosowanego w jednym z najpopularniejszych na świecie programów do zarządzania finansami osobistymi. Kolejny proponowany przez nas program – ePortfel Lite 3.3.24 – to także narzędzie do zarządzania osobistymi finansami, jednak jego obsługa będzie z pewnością prostsza. Darmowa wersja ePortfela jest aplikacją w pełni polskojęzyczną i nie ma aż tylu funkcji co opisywany w artykule GnuCash, ale do prowadzenia domowego budżetu powinien być w zupełności wystarczający. Warto dodać, że oba programy są dostępne nie tylko w wersji do Windows, ale także do Linuksa.

Uporządkowane fundusze – GnuCash

Plik instalacyjny z programem GnuCash znajdziesz na płycie dołączonej do bieżącego wydania PC Formatu. Sam proces instalacji jest bardzo prosty i nie będziemy go szczegółowo opisywać. W celu zainstalowania programu potwierdzaj po prostu kolejne etapy kreatora instalacji – nie musisz wprowadzać żadnych zmian. Program potrzebuje ok. 220 MB przestrzeni dyskowej.

Wybieranie i konfiguracja kont


Program GnuCash jest uruchamiany automatycznie po zakończeniu instalacji. Jeżeli zainstalowałeś go wcześniej, uruchom GnuCash, wybierając ikonę GnuCash z menu Start.


Najpierw zobaczysz okno dialogowe GnuCash Tip of The Day, w którym znajduje się anglojęzyczna podpowiedź. Niemal natychmiast pojawi się okno Welcom to GnuCash!. Upewnij się, że jest w nim wybrana opcja Create a new set of accounts, i kliknij OK.


W oknie GnuCash Tip Of The Day kliknij Zamknij, a następnie ustaw na pierwszym planie okno Ustawienia hierarchii nowego konta, klikając w nim przycisk Do przodu.


Wybierz walutę główną dla zakładanego konta. Domyślnie w polskojęzycznych systemach Windows wybierana jest z rozwijanej listy pozycja PLN (Polish Zloty. Kliknij Do przodu.


Kolejny etap umożliwia wybór jednej bądź kilku kategorii kont. Każda kategoria dysponuje odpowiadającym jej zestawem kont. Domyślnie na liście kategorii zaznaczone jest pole wyboru Common Accounts (z ang. popularne konta). Oferowany przez tę kategorię zestaw kont powinien w zupełności wystarczyć do domowych potrzeb. Listę kont dostępnych w tej kategorii zobaczysz po prawej stronie okna. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się ze słowniczkiem w ramce, który ułatwi zrozumienie, które konto do jakich zastosowań może służyć. Kliknij Do przodu.


Kreator konfiguracji w następnym kroku wyświetli listę wybranych kont wraz z typem oraz – dla wybranych kont – bilansem otwarcia. Na tym etapie możesz przetłumaczyć nazwy kont. W tym celu kliknij lewym klawiszem myszki wybrane konto, a następnie wpisz jego polskojęzyczną nazwę i wciśnij klawisz [Enter].


Po przetłumaczeniu bądź zmianie nazw kont ustaw stany początkowe odpowiednich kont. Przykładowo wybierz konto Cash in Wallet (w naszym przykładzie już po przetłumaczeniu, czyli Portfel), kliknij w kolumnie Bilans otwarcia i wpisz odpowiednią kwotę (tu: kwotę gotówki w portfelu). Po określeniu stanów początkowych kont kliknij Do przodu, a następnie Zastosuj.


Pojawi się główne okno programu, którego główną, centralną część zajmuje tabela z grupami wybranych kont i odpowiadającymi im stanami. Na obecnym etapie oczywiście wszystkie konta są wyzerowane. Czas zatem zdefiniować wstępne wartości twoich aktywów oraz spróbować zaksięgować pierwsze transakcje.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto