A A A

Gdzie jest najszybciej?

PC Format 06/2010
Jakie są obecnie dostępne w Polsce łącza internetowe? Z jakich technologii korzystają operatorzy oferujący usługi dostępowe? Ile kosztują poszczególne rodzaje łączy internetowych? Zestawiliśmy najpopularniejsze usługi dostępowe. To jednak nie wszytko. Oprócz zestawienia danych prezentujemy także wyniki testów najszybszych obecnie dostępnych w Polsce łączy kablowych oferowanych przez firmy UPC i Aster. Teoretyczna przepustowość w obu przypadkach to aż 120 Mb/s, a jak jest naprawdę? [DH]

Które 120 Mb/s lepsze?

PC Format przetestował najszybsze w Polsce łącza, dostępne dla zwykłego użytkownika. Wiemy też, jakie czynniki ograniczają potencjał tego typu łączy internetowych.

W naszym teście porównaliśmy ofertę dwóch operatorów kablowych: UPC oraz Aster. Oba łącza oferują maksymalną, teoretyczną prędkość łącza 120 Mb/s, ale w przypadku Aster taka przepustowość oferowana jest tylko w godzinach nocnych (dokładniej od północy do południa), w dzień łącze ma przepustowość 60 Mb/s.

Co zjada twoje pasmo

Możesz się mocno zdziwić, gdy w praktyce zamiast spodziewanych 120 megabitów uzyskasz znacznie mniej. Zanim jednak zdecydujesz się na reklamację, sprawdź, czy czynniki ograniczające łącze nie występują po twojej stronie. Spadek prędkości pobierania i wysyłania nie zawsze leży po stronie operatora!

Za wolny router

Parametry techniczne routera mogą rzutować na uzyskiwane prędkości. Aby jak najmniej stracić, musisz użyć droższych routerów wyposażonych w gniazdka sieciowe typu gigabit ethernet (teoretyczna przepustowość 1 Gb/s). Przepustowość testowanych łączy po wykorzystaniu zwykłego routera w standardzie fast ethernet (100 Mb/s) spadła średnio o kilkanaście Mb/s.

Złe okablowanie

Problem ze spadkiem prędkości może wynikać z użycia niewłaściwego kabla. Widoczne na zdjęciu kable sieciowe różnią się pozornie tylko kolorem (który zresztą może być dowolny), ale bardziej istotne są oznaczenia. Przewód czerwony oznaczony jest m.in. symbolem CAT 5 – tzw. kategoria piąta. Przewód niebieski ma już oznaczenie CAT 5e. Pierwszy nie nadaje się do routerów gigabitowych, drugi (a także okablowanie kategorii 6) jest dobry.

Sieć bezprzewodowa

Teoretycznie standard 802.11n oferuje pasmo wystarczające do przeniesienia tak wysokich prędkości, jak w porównywanych przez nas łączach. Niestety, w praktyce faktyczna prędkość pobierania danych bardzo rzadko przekraczała 80–90 Mb/s. W dodatku dla łączy bezprzewodowych szybkość połączenia spada wraz ze wzrostem odległości od punktu dostępowego. Wniosek – chcesz mieć szybko – użyj kabla.

Oprogramowanie

Dość duży narzut na opóźnienia transmisji wprowadzają… programy antywirusowe. Przykładowo plik o wielkości 10 MB może być pobrany w czasie krótszym niż sekunda, ale kolejne kilka sekund pochłania przeskanowanie go przez działający stale w tle monitor antywirusowy. W żadnym wypadku nie zalecamy wyłączania oprogramowania ochronnego, zwracamy jedynie uwagę, że opóźnienia w pobieraniu danych nie muszą wynikać z winy operatora.

Kto jest w końcu lepszy?

Każde porównanie wymaga wyłonienia zwycięzcy, w tym wypadku zadanie było niezwykle trudne, bo obie oferty są atrakcyjne. UPC oferuje maksymalną przepustowość łącza przez całą dobę, ale jak wykazały pomiary, prędkość czasami nie jest stabilna, lecz szybko się zmienia. Aster uzależnia przepustowość od pory dnia, ale rezultaty pokazują, że łącze jest stabilne zarówno w godzinach nocnych (120 Mb/s), jak i w ciągu dnia (60 Mb/s). Zwracamy też uwagę na prędkości uploadu (czyli wysyłania danych z komputera do internetu). UPC oferuje w tym wypadku większą prędkość, bo 10 Mb/s (Aster – 6 Mb/s), zatem łącze UPC jest bardziej interesujące dla tych, których komputery mogą pełnić rolę serwerów internetowych.

Warto też zwrócić uwagę na wartości dodane, skrzynki pocztowe, miejsce na serwerze – oferta Aster jest droższa, ale bogatsza. Ostatecznie, ze względu na większą stabilność połączeń zdecydowaliśmy się na wyróżnienie łącza Aster.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto