Hasła i parametry
Za pomocą tego programu zdobędziesz mnóstwo informacji o procesorze, płycie głównej wraz ze znajdującymi się na niej układami (tzw. chipsetem) czy pamięciach zainstalowanych w twoim komputerze, i to bez demontażu czegokolwiek.
Programu nie musisz instalować. Zacznij od rozpakowania zamieszczonego na naszym krążku pliku archiwum w formacie ZIP. Następnie otwórz okno foldera, do którego rozpakowałeś plik, i dwukrotnie kliknij ikonę cpuz.
Pojawi się logo programu z paskiem postępu. Poczekaj, aż program zidentyfikuje zainstalowany w twoim komputerze sprzęt. Okno główne programu: CPU-Z jest podzielone na sześć zakładek. Domyślnie aktywna jest zakładka CPU, na której się znajdują szczegółowe informacje o procesorze głównym. Znajdziesz tu m.in. nazwę i model procesora Name, rozmiar technologiczny, w jakim został wykonany Technology, częstotliwość taktowania Core Speed, napięcie zasilające Core Voltage, mnożnik Multiplier i wiele innych danych. Co ważne, parametry pracy są odświeżane na bieżąco i odzwierciedlają wartości rzeczywiste (np. zasilanie), a nie nominalne.
Kliknij zakładkę Cache – znajdziesz tu informacje o pamięci cache (tzw. pamięci podręcznej) procesora, z podziałem na poszczególne poziomy cache wraz z danymi odnośnie pojemności pamięci na każdym poziomie. Gdy klikniesz zakładkę Mainboard, zobaczysz parametry dotyczące płyty głównej – nieocenione są podczas poszukiwań aktualizacji BIOS-u lub sterowników do konkretnego modelu płyty głównej.
Ostatnie dwie zakładki, Memory oraz SPD, zawierają informacje o parametrach pracy pamięci RAM i modułach pamięci zainstalowanych w komputerze. Informacje te, podobnie jak pozostałe, przydadzą się miłośnikom overclockingu, ale pozwolą także sprawdzić, czy zakupiony podzespół faktycznie pracuje z nominalnymi parametrami.