A A A

Internet bez kabla

PC Format 07/2014
Internet stał się na tyle istotnym elementem życia, że dostęp stacjonarny do tego medium wielu użytkownikom nie wystarcza. Coraz chętniej korzystają więc z internetu mobilnego oferowanego przez operatorów telekomunikacyjnych. Sprawdziliśmy, którzy mają najtańszą, najszybszą i najłatwiej dostępną ofertę bezprzewodowego internetu. GRZEGORZ ŁUKASIK, MAREK KONDERSKI

Mobilny internet to kilka różnych technologii transmisji – każda zapewnia inne prędkości i zasięg. Inne są także ceny usług. W porównaniu do internetu stacjonarnego główną wadą bezprzewodowych form dostępu są limity ilości pobieranych danych. W niektórych przypadkach ograniczenia są tak restrykcyjne, że korzystanie z części usług, np. streamingu filmów, jest całkowicie nieopłacalne. Dostęp bezprzewodowy jest podatny na zakłócenia wynikające np. ze złych warunków atmosferycznych. A prędkość pobierania i wysyłania danych zależy od jakości sygnału.

Jednak, podczas gdy internet dostarczany za pomocą kabla jest przywiązany do jednej lokalizacji, w sieci mobilnej twój modem przemieszcza się razem z tobą – z internetu możesz korzystać wszędzie tam, gdzie sięga sygnał operatora telekomunikacyjnego.

TECHNOLOGIE DOSTĘPU BEZPRZEWODOWEGO

TELEFONIA KOMÓRKOWA
GENERACJA 1
Wprowadzona w latach 80. Zastąpiona przez szybsze rozwiązania, jeszcze zanim rozpowszechniło się korzystanie z internetu w telefonach komórkowych.

GPRS I EDGE
GENERACJA 2
Dwie najwolniejsze technologie bezprzewodowego dostępu do internetu. Prędkość pobierania GPRS dochodzi do 80 Kb/s, a w technologii EDGE do 236 Kb/s. Telefon lub modem działający w sieci 3G automatycznie przełączy się na połączenie EDGE, gdy jakość sygnału 3G jest niska. Jeśli zawiedzie także sygnał EDGE, wówczas przepustowość połączenia spadnie do prędkości GPRS.

CDMA
GENERACJA 3
Technologia dość wolna. Dzięki wykorzystaniu niskiej częstotliwości, np. 450 i 900 MHz jest dostępna na obszarach o słabo rozwiniętej infrastrukturze – tam, gdzie nie sięgają szybsze sieci. CDMA oferuje prędkości pobierania do 3,1 Mb/s (a w niektórych sieciach do 9,3 Mb/s). Wraz z rosnącym zasięgiem szybszych sieci technologia będzie wycofywana z rynku w celu zwolnienia częstotliwości.

HSDPA
GENERACJA 3
Termin 3G utworzono dla łączy pracujących w standardzie UMTS z prędkością do 348 Kb/s. Nazwa obejmuje także rozwinięcie tego standardu, jakim jest technologia HSDPA, oferująca prędkość pobierania do 14,4 Mb/s. Razem z technologią szybkiego wysyłania danych HSUPA (do 5,76 Mb/s) jest określana zbiorczo jako HSPA.

HSPA+
GENERACJA 3,5
Rozwinięciem technologii UMTS jest HSPA+, o prędkości pobierania do 21 Mb/s. Zasięg sygnału tej sieci u poszczególnych operatorów się pokrywa. Ale spotkasz też miejsca, gdzie dostępne są usługi tylko jednego dostawcy.

HSPA+ Dual Cell
GENERACJA 3,75
Maksymalna prędkość pobierania danych w takiej sieci dochodzi do 42 Mb/s. W porównaniu do HSPA+ technologia DC jest dostępna na mniejszym obszarze kraju.

LTE
GENERACJA 4
Technologia LTE jest przykładem sieci czwartej generacji 4G. Oferuje duży skok maksymalnej prędkości pobierania w porównaniu do sieci 3,5G – teoretycznie aż do 300 Mb/s. To efekt poszerzenia kanału przesyłania danych z 10 do 20 MHz – w tej samej jednostce czasu sieć LTE może przesłać znacznie więcej bitów niż HSPA. Pozostałe parametry także przemawiają na korzyść technologii LTE. Opóźnienia transmisji, powodujące np. tzw. lagi w grach sieciowych, zmniejszono ze średnio 30 do 15 milisekund. Z LTE możesz też korzystać, poruszając się z prędkością do 120 km/h. W aktualnie spotykanych sieciach LTE nie można przesyłać głosu.

Z SATELITY Internet satelitarny nie jest szczególnie popularny ze względu na dość wysokie koszty. Ta forma komunikacji kiedyś potrzebowała do działania łącza telefonicznego w roli kanału zwrotnego (do wysyłania danych). Teraz wystarczy antena i odpowiedni modem – komunikacja z satelitą zachodzi bezprzewodowo w obu kierunkach. Prędkości oferowane przez dostawców dochodzą do 20 (czasem 22)Mb/s w kierunku abonenta. Wysyłanie danych odbywa się z prędkością do 6 Mb/s. Zaletą internetu satelitarnego jest zasięg w niemal każdym miejscu, w którym możesz zainstalować antenę i skierować czaszę w kierunku satelity. Konieczność instalacji talerza sprawia, że ta forma dostępu nie jest mobilna. Zalecane jest też korzystanie z pomocy wyspecjalizowanego montera.Drugą wadą są bardzo duże opóźnienia – w granicach 250 ms. Przy takich opóźnieniach granie w dynamiczne sieciowe gry typu FPS nie jest możliwe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto