A A A

Jak i gdzie założyć platformę hurtową B2B?

Coraz więcej osób kupuje w Internecie, powstaje więc coraz więcej sklepów, jest to gałąź gospodarki, która rozwija się bardzo szybko i ciągle jest miejsce dla nowych sprzedawców. Jednak handel internetowy to nie tylko sprzedaż do klienta detalicznego, to także sprzedaż hurtowa. Często hurtownie B2B powstają z rozwinięcia sklepów dla klientów indywidualnych, ale też na bazie tradycyjnych hurtowni stacjonarnych, które, aby utrzymać swoją konkurencyjność, muszą przenieść się do Internetu. Jak założyć hurtownię B2B odpowiadamy w tym artykule. [Artykuł sponsorowany]

Co to platforma hurtowa B2B?


Podstawową rzeczą, która wyróżnia hurtownię B2B od zwykłego sklepu internetowego, jest oczywiście to, że prowadzi ona sprzedaż tylko dla podmiotów gospodarczych. Od strony interfejsu dostęp do takiej strony internetowej wygląda więc trochę inaczej. Złożenie zamówienia często wymaga zalogowania, co jest możliwe po uprzedniej rejestracji i podaniu danych firmowych. W tradycyjnych sklepach może kupować każdy, w przypadku hurtowni konieczne jest prowadzenie działalności. Oczywiście cały dalszy proces zamówienia także trochę różni się od procesowania zamówienia w normalnym sklepie. Płatności nie są dokonywane od razu, tylko zwyczajowo na podstawie miesięcznej faktury.

Jak stworzyć stronę platformy hurtowej?

Metod na to jest oczywiście kilka, wszystko zależy od budżetu i czasu, w jakim potrzebuje się mieć gotową witrynę internetową, która tak naprawdę ma być całym systemem. Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem będzie po prostu napisanie takiej platformy przez specjalistów programistów od zera. Jest to jednak rozwiązanie tylko firm z dużym budżetem i takim, którym nie zależy zbytnio na czasie. Koszt napisania takiego systemu może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz dużej ilości środków finansowych, potrzebne jest również dużo czasu. Drugim sposobem jest postawienie na oprogramowanie typu open-source. Koszt powstania strony w oparciu o nie może być trochę niższy niż napisanie kodu strony od zera. Jednak zależnie od rozbudowania, także potrzeba na to poświęcić trochę czasu. Zdecydowanie najtańszą i najszybszą opcją jest wykorzystanie platformy SaaS. Koszt to tylko niewielkie miesięczny abonament a rozpoczęcie działania możliwe jest niemal od razu.

Czym jest SaaS?

Jest to niejako gotowe oprogramowanie, które cały czas działa na serwerach usługodawcy. Jego przykładem może być CStore. SaaS to gotowy szkielet zarówno dla sklepu internetowego, jak i hurtowni. Wybierając je nie ma konieczności posiadania wiedzy z zakresy IT, ani nawet konieczności zatrudniania programistów i informatyków. No i wspomniany wcześniej czas. Takie oprogramowanie to niemal gotowa hurtownia, trzeba ją tylko wypełnić towarami. Jest to więc idealne narzędzie dla wszystkich tych, którzy nie chcą inwestować dużych pieniędzy, a jednocześnie potrzebują zacząć działać jak najszybciej.

Jak założyć hurtownię opartą o SaaS?

Założenie takiej platformy sprzedażowej B2B jest bardzo proste. Dostawcy takich usług oferują przeważnie kilka abonamentów to wyboru. Każdy z nich to między innymi inna liczba towarów, dostępna przestrzeń dyskowa, możliwość integracji i dodatkowych funkcji. Wystarczy wybrać taki, który będzie wpasowywał się w potrzeby hurtowni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść na inny pakiet wraz z rozwojem biznesu. Po wyborze pakietu wystarczy złożyć zamówienie i można zacząć działać. Niektóre platformy oferują też możliwość bezpłatnego testowania ich produktu. Jest tak w przypadku CStore. Jest to opcja dla wszystkich tych, którzy chcą sprawdzić, czy będzie to system dla nich. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej https://www.cstore.pl/sprzedaz-hurtowa-b2b/

Integracja z różnymi systemami

Oczywiście takie oprogramowanie to nie tylko sama strona internetowa. To cała platforma dostosowana do współczesnych wymagań pod każdym względem. Można ją zintegrować z systemami ERP i przewoźnikami. Otwarcie na współpracę ze sklepami w ramach dropshippingu również jest możliwe na bazie tego systemu. Połączenie z programami księgowymi i magazynowymi to kolejna niezbędna i znajdująca się w SaaS funkcjonalność. Przypisanie do handlowca konkretnych klientów, prezentacja produktów w formie katalogu to kolejne udogodnienia. Dzięki czemu całość tworzy spójny i intuicyjny w zarządzaniu system.

Dostosowana do najnowszych trendów

Taka platforma jest także zgodna z panującymi na rynku trendami. Możliwe jest podłączenie do niej bloga, który może skutecznie wpływać na pozycjonowanie, jak i sprzedaż bezpośrednią. Nie zabrakło także pełnej analizy danych. Od Google Analytics, które pozwala zobaczyć między innymi, jakimi kanałami trafili do hurtowni klienci, po raporty sprzedażowe, które pozwalają ocenić efektywność działań sprzedażowych.

Pomoc techniczna ze strony platformy

Hurtownia oparta o taką platformę sprzedażową to także duża oszczędność kosztów. Nie trzeba zatrudniać, chociażby specjalistów od IT. Wszelkie wątpliwości czy problemy pomoże rozwiązać obsługa techniczna platformy, która zna ją bardzo dobrze.

Automatyzacja procesów i intuicyjna obsługa

Wspomniana wcześniej integracja z różnymi systemami pozwala na większą automatyzację. Proces zamówienia jest w znacznym stopniu prowadzony bez udziału człowieka, co pozwala na znaczną oszczędność kosztów i czasu. Nie ma potrzeby zatrudnienia tak licznej obsługi hurtowni, jak miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Za platformą SaaS stoi także nie tylko szereg testów przed uruchomieniem, ale ciągłe korzystanie z niej wielu tysięcy użytkowników. Zgłaszane przez nich uwagi i sugestie mogą wpływać na rozwój takiej platformy, jest ona więc ciągle udoskonalana, tak aby jej obsługa była możliwe prosta. To wszystko oczywiście w ramach abonamentu, za aktualizacje i wprowadzana z nimi nowe funkcje nie trzeba dodatkowo płacić, jak jest w przypadku pozostałych rozwiązań.

Podsumowanie

Rozwój sklepu w hurtownie lub przeniesienie tradycyjnej hurtowni w obszar Internetu to naturalny kierunek rozwoju firmy. Wielu przedsiębiorców stoi jednak przed obawami czy sprosta takiemu działaniu i czy jest ono w ogóle potrzebne. Platforma SaaS to przede wszystkim łatwość i kompleksowość działania. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby rozwijać opartą na niej hurtownię. Nie trzeba też inwestować dużych środków i co dla wielu najważniejsze, możliwe jest uruchomienie takiego systemu bardzo szybko. Budowanie systemu od zera to wiele miesięcy oczekiwania i dostosowywania systemu pod konkretne wymagania. Hurtownia B2B oparta o oprogramowanie SaaS to także automatyzacja wielu procesów. Postawienie na takie rozwiązanie może więc wiązać się nie tylko z dotarciem do nowych klientów, ale pozwala też na oszczędność kosztów. Automatyzacja oznacza potrzebę poświęcenia mniejszej ilości czasu na te same czynności, a część w ogóle będzie zastąpiona przez system. Wybór takiego systemu do rozwoju swojego przedsiębiorstwa to świetne rozwiązanie, bez względu czy dopiero zaczyna się swoją działalność w Internecie, czy może rozwija już istniejącą.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto