Komplet świetnych programów
Pokazujemy, jak zmontować materiał składający się z kilku plików wideo, zdjęć oraz dodanego niezależnie podkładu dźwiękowego. Elementy projektu połączysz, korzystając z ciekawych efektów dostępnych w programie. Całość wzbogacisz o planszę tytułową.
Program uruchomisz, wybierając z menu Start skrót Windows Live Movie Maker. Interfejs programu jest bardzo przejrzysty. Na samej górze wstążka, po lewej stronie okno podglądu, po prawej obszar roboczy projektu. Zacznij od importu materiałów źródłowych, z których zmontujesz ciekawy multimedialny projekt.
Zakładamy, że materiały składowe projektu (wideoklipy, zdjęcia oraz tło muzyczne) masz już na dysku twardym. Aby zaimportować je do nowego projektu, kliknij widoczne w obszarze roboczym polecenie Kliknij tutaj, aby poszukać plików wideo i zdjęć lub z zakładki Strona główna, z grupy Dodawanie wybierz Dodaj wideo i zdjęcia. Jeżeli chcesz nagrać wideo za pośrednictwem podłączonej (lub wmontowanej) do komputera kamery internetowej, nie musisz wcześniej nagrywać pliku wideo, lecz możesz od razu przechwycić materiał wprost z kamery do projektu. Dostęp do modułu przechwytywania uzyskasz po kliknięciu Plik wideo z kamery internetowej.
Zdjęcia i pliki wideo dodane do projektu zostaną rozmieszczone w obszarze roboczym projektu w takiej kolejności, w jakiej były dodawane. Możesz to łatwo zmienić, przeciągając myszką poszczególne elementy we właściwe miejsca.
Po właściwym ułożeniu elementów warto dodać do filmu planszę tytułową. W tym celu kliknij w zakładce Strona główna, w grupie Dodawanie element Tytuł.
W obszarze podglądu wyświetli się plansza tytułowa z napisem Mój film. Oczywiście tytuł możesz zmienić na dowolny. Parametry wyświetlania planszy ustalasz za pomocą funkcji wyświetlanych w grupie Dostosuj. Możesz tam wybrać wygląd tekstu, kolor tła, czas rozpoczęcia oraz czas wyświetlania tytułu filmu.
Plansza tytułowa gotowa. Czas na aranżację przejść między elementami klipu – zaimportowanymi plikami wideo oraz fotografiami. Kliknij zakładkę Animacje. Następnie ustaw kursor między planszą tytułową a pierwszym klipem składowym i z palety przejść, umieszczonej w grupie Przejścia, wybierz odpowiadający ci efekt. Podgląd danego efektu zobaczysz po naprowadzeniu kursora myszki na element palety.
Między poszczególnymi sekwencjami wideo i zdjęciami możesz wybierać różne przejścia, ale jeżeli chcesz zastosować jeden efekt przejścia do wszystkich elementów projektu, kliknij po wybraniu obiektu z palety przejść polecenie Zastosuj do wszystkich. Możesz także ustawić czas trwania przejścia w polu Czas wyświetlania.