Wymiana pliku startowego gry na wersję niezabezpieczoną
Niestety, nie zawsze kopiowanie płyt zabezpieczonych, nawet gdy dostosujemy parametry programu kopiującego do danego typu zabezpieczenia, zakończy się sukcesem. W takim przypadku – gdy skopiowany krążek wciąż nie działa (gry nie udaje się zainstalować albo można ją zainstalować, ale przy próbie uruchomienia pojawia się polecenie włożenia oryginalnego krążka), pozostaje jeszcze jedna metoda – wsparcie hakerów programistów. Zaznaczamy: nie pobierasz całej gry z internetu! Sztuczka polega na tym, że musisz dysponować oryginalnym nośnikiem z grą. Dzięki pobranym łatkom do plików uruchomieniowych gier możesz np. ominąć irytującą konieczność wkładania oryginalnego krążka podczas każdego uruchomienia gry.
Uruchom przeglądarkę internetową i w pasku adresu wpisz adres www.gamecopyworld.com.
Gdy wczyta się strona główna serwisu,
w polu tekstowym wpisz nazwę gry, której kopię chcesz uzyskać (lub po prostu, którą chcesz uruchamiać bez potrzeby umieszczania za każdym razem oryginalnego nośnika w napędzie). Następnie kliknij przycisk Search GameCopyWolrd.
Po chwili wyświetli się lista wyników.
Kliknij link z nazwą gry, np. GameCopyWolrd - Test Drive Unlimited - NoCD.
Na kolejnej stronie, w grupie Game Fixes odnajdź i kliknij link z właściwą wersją gry. Jeżeli gra jest dostępna w kilku wersjach językowych, fakt ten także powinien być odnotowany w nazwach poszczególnych linków (wersje wielojęzyczne są często oznaczane zwrotem „multi”). Pliki wyłączające konieczność wkładania oryginalnej płyty do napędu tylko po to, by uruchomić grę, mają w nazwie zwrot No-DVD, a plik EXE przeznaczony do zamiany pliku uruchomieniowego jest oznaczony zwrotem Fixed EXE.
Wyświetli się kolejna strona. Kliknij ikonę z dyskietką,
by pobrać plik z łatką. Najczęściej należy wykonać następujące działania, by ominąć zabezpieczenie i móc grać bez płyty w napędzie. Najpierw instalujesz grę. Następnie zastępujesz oryginalny plik EXE, uruchamiający grę, plikiem pobranym z serwisu www.gamecopyworld.com, i gotowe!
Uwaga! Wszystkie pliki z tego serwisu kontroluj oprogramowaniem antywirusowym.
Zabezpieczenia gier
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak jest zabezpieczona gra, to oprócz zastosowania samodzielnej metody sprawdzenia typu zabezpieczenia przedstawionej w artykule możesz się posłużyć publikowanymi w internecie listami. Dość pokaźna, choć nieco już nieaktualna (brak najnowszych tytułów), lista znajduje się na stronie o adresie http://www.gameburnworld.com/protectedgameslist.shtml. W zamieszczonej na stronie tabeli, obok nazwy danej gry jest podany typ zastosowanego zabezpieczenia antypirackiego. Stroną, na której znajdziesz sporo informacji o zabezpieczeniach, jest http://club.cdfreaks.com/f79/ (najpopularniejsze opisujemy w ramce poniżej). Uniwersalny sposób to posłużenie się wyszukiwarką Google. W polu wyszukiwania podaj po prostu nazwę gry oraz słowo „protection”.