Wydajność procesorów w notebookach
|
|
Wykres prezentuje orientacyjną szybkość kompresji plików w teście WinRAR podaną w kb/s. Dwurdzeniowe procesory Intel Core 2 Duo oferują zdecydowanie największą wydajność. Niewiele ustępują im układy AMD. Najsłabsze są jednordzeniowe układy stosowane w netbookach.Oczywiście nie tylko procesor decyduje o ogólnej wydajności sprzętu. Nie mniej ważna jest pojemna pamięć operacyjna i szybki dysk, a w niektórych zastosowaniach także karta graficzna.
|
Nowoczesne notebooki dla wymagających – za 3000 złotych
Warto rozważyć zakup droższego sprzętu, bo na pewno posłuży znacznie dłużej, nawet jeżeli od razu nie wykorzystasz wszystkich jego możliwości. Nowoczesny komputer przenośny będzie się różnił od taniego modelu przede wszystkim procesorem, dyskiem twardym, pojemnością pamięci RAM, układem graficznym, zestawem interfejsów przewodowych i bezprzewodowych. Musi mieć wydajny procesor dwurdzeniowy, bo już dziś wiele aplikacji wykorzysta jego wydajność. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to AMD Turion X2 czy mobilna platforma Intel Centrino (w jej skład wchodzi nie tylko procesor, ale także chipset i interfejs sieciowy). Warto się natomiast rozejrzeć za najnowszymi rozwiązaniami mobilnymi, jak AMD Turion X2 Ultra oraz Intel Centrino 2 (logo i nazwę można odnaleźć na naklejce przy klawiaturze).
Pamięć to podstawa
Bardzo ważna kwestia to pamięć RAM. Jeżeli w nowoczesnym note-booku jest zainstalowany system Windows Vista (a zwykle tak jest), do komfortowej pracy musi mieć 2–3 GB pamięci. Wiele komputerów przenośnych ma tylko 1 GB, co powoduje, że system bardzo często korzysta z pliku wymiany na dysku twardym i działa jak na laptopie za 1500 złotych. Jeśli więc masz zamiar zapłacić dwa razy tyle, zwróć uwagę na pojemność pamięci RAM (można ją też samodzielnie rozbudować).
Nie tyko do pracy
Na notebooku, który ma dobry układ graficzny, można nawet pograć. Z naszych testów wynika, że najlepszym wyborem są mobilne układy graficzne Nvidia. Niezłe osiągi ma niedrogi GeForce 8600M GT – w większości gier po ustawieniu rozdzielczości 1024x768 (lub zbliżonej) można osiągnąć szybkość wyświetlania grafiki ponad 30 klatek na sekundę, więc wydajność jest dość dobra. Jednym z notebooków z układem 8600 GT jest Packard Bell EasyNote MB87-P-015 czy model MB89-P-019.
Owszem, są laptopy z bardziej wydajną grafiką, choćby GeForce 9800M GT, która jest niemal dwukrotnie lepsza, ale komputery przenośne z takimi układami należą na razie do rzadkości. Zapotrzebowanie na nie jest stosunkowo niewielkie, bo wymagający gracze doskonale wiedzą, że nic nie zastąpi wydajnego komputera stacjonarnego.
Poza domem
Niestety, wszystko, co wpływa na lepszą wydajność, powoduje bardzo duże zużycie energii. Dlatego każdy mobilny procesor dwurdzeniowy ma specjalne technologie pozwalające obniżyć częstotliwość pracy, gdy użytkownik nie wymaga dużej wydajności. Notebooki zapewniają czasem także różne tryby pracy grafiki, które wybiera się ręcznie – za pomocą przycisku na obudowie albo specjalnego profilu zasilania ustawianego programem narzędziowym. Użytkownik może też wyłączyć interfejsy komunikacyjne (głównie Wi-Fi i Bluetooth), dysk twardy, a także bardzo zmniejszyć jasność ekranu. Dzięki temu notebook powinien pracować bez zasilania sieciowego przynajmniej 4 godziny. Rekordzistą w naszych testach był model Lenovo X300, który działał na zasilaniu bateryjnym 413 minut – aż 7 godzin! Ideałem by było, gdyby wytrzymał bez zasilania cały dzień (12–16 godzin). Jest to oczywiście możliwe, ale tylko po dokupieniu dodatkowej baterii (wcale nie tak ciężkiej) o dużej pojemności. Pojawiają się pierwsze konstrukcje, które potrafią w ten sposób pracować nawet całą dobę.
Nowoczesny dla wymagających
Asus M51TA-AS003 C
Notebook Asusa wykorzystuje najnowszą mobilną platformę AMD Puma. Wydajność zapewnia procesor AMD Turion 64 X2 Ultra, 3 GB pamięci DDR2 800, silny układ graficzny ATI Mobility Radeon HD 3650. Notebook jest wyposażony w 15-calowy ekran, ale jego rozdzielczość, 1440x900, jest większa niż typowa i pozwala wyświetlić więcej szczegółów grafiki. Komputer ma też wszystkie nowoczesne interfejsy, w tym Gigabit Ethernet, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth, a do podłączania urządzeń wideo służy port HDMI. Niestety, takie wyposażenie powoduje, że sprzęt jest dość drogi, a przy tym należy również raczej do grupy ciężkich notebooków.
Ekran: 15,4”, 1440x900, glare
Procesor: AMD Turion 64 X2 Ultra ZM-82
Chipset: AMD 770
Grafika: ATI Mobility Radeon HD 3650
RAM: 3 GB pamięci DDR2 800
Dysk: 250 GB, 5400 obr./min
Klawiatura: z dodatkową sekcją numeryczną
Touchpad: dwuprzyciskowy, z czytnikiem linii papilarnych
Porty bezprzewodowe: Bluetooth, Wi-Fi 802.11b/g/n
Porty przewodowe: Gigabit Ethernet, modem, 4xUSB, FireWire, HDMI, inne
Czytnik kart pamięci: Secure Digital, MultiMedia, Memory Stick, xD Picture
System: Vista Home Premium
Wymiary: 365x269x41 mm
Masa: 3,0 kilograma
Cena: około 3104 złotych (aktualizacja 6 lutego 2009)
PLUSY:
- Wydajny procesor i grafika
- Duża rozdzielczość ekranu
- Nowoczesne interfejsy
MINUSY: