Migruj bezpiecznie
Pojawi się główne okno aplikacji otwarte na zakładce Home. W tym momencie wyświetla ono funkcje dotyczące archiwizacji różnych rodzajów danych. Aby wykonać dokładną kopię dysku twardego, wybierz z bocznego paska opcję Clone i po przełączeniu się widoku kliknij polecenie Disk clone.
W ciągu kilkunastu sekund program automatycznie rozpozna zainstalowane w systemie dyski twarde i wyświetli je w kolejnym oknie w formie graficznego podsumowania. Obejmuje ono zarówno literę dysku, jak i jego całkowitą pojemność, system plików oraz ilość zajętej przestrzeni. Zanim przejdziesz dalej, zwróć uwagę na podział okna na dwie identyczne listy woluminów stanowiące źródła klonowania – Clone source, oraz lokalizacje docelowe – Target location. Z pierwszej wybierz dysk, który zamierzasz sklonować, klikając odpowiadające mu pole. Pamiętaj, że jeśli ma to być wolumin rozruchowy, w szczegółowym opisie dostępnym po naprowadzeniu kursora na jego pozycję na liście musi się znaleźć stosowna adnotacja.
Jeśli twoim nowym dyskiem jest urządzenie SSD, to po wskazaniu źródła oraz punktu docelowego w sekcji Options zaznacz pole Optimize for SSD. W przeciwnym wypadku ogranicz się do aktywowania opcji Sector by sector clone, która pozwoli wykonać dokładną kopię danych, bez względu na sposób ich zapisu logicznego i strukturę. Kliknięcie Next przeniesie cię do okna podglądu rozmieszczenia sklonowanych danych na nowym dysku.
W przypadku dysku o większej pojemności program automatycznie utworzy na nim dokładną kopię woluminu źródłowego, dzieląc dysk na partycje. Co istotne, niewykorzystaną część powierzchni pozostawi niealokowaną. Na tym etapie możesz jeszcze zmienić układ partycji, przeciągając aktywne pole w dowolne miejsce.
Aby zainicjować faktyczny proces klonowania, naciśnij Proceed i potwierdź swoją decyzję przyciskiem OK. W zależności od ilości danych znajdujących się na dysku może on trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
Po zakończeniu klonowania i wyjściu z programu warto jeszcze sprawdzić zawartość dysku docelowego za pomocą systemowego eksploratora. Zauważ, że nowa partycja jest mniejsza od fabrycznej pojemności zastosowanego dysku. Jeśli chcesz skorzystać z całej dostępnej przestrzeni, musisz odpowiednio powiększyć partycję albo utworzyć drugą z części aktualnie niealokowanej. O ile jednak do utworzenia nowej partycji wystarczą wbudowane narzędzia systemowe, np. Zarządzanie komputerem, o tyle rozszerzanie za ich pomocą woluminu systemowego nie wchodzi w grę. Do wykonania takiej operacji będziesz potrzebował zewnętrznego programu, np. Partition Wizard Home Edition, EaseUS Partition Master Free bądź opisywany w poprzednim numerze Parted Magic, który pozwoli ci łatwo obejść ograniczenia dotyczące dysków rozruchowych, i to już po zamontowaniu i uruchomieniu systemu w nowej konfiguracji.
Przygotowania do migracji zakończone, czas więc wyłączyć komputer i zamontować nowy dysk w miejsce starego. Gdy to zrobisz, spróbuj uruchomić system. Jeśli ci się to uda, przeprowadzkę możesz uznać za pomyślnie zakończoną. W przeciwnym wypadku niezbędna okaże się pomoc płyty instalacyjnej Windows, z której musisz uruchomić system. Pamiętaj przy tym o ewentualnej zmianie kolejności uruchamiania napędów w BIOS-ie płyty głównej.
Po uruchomieniu instalatora systemu z płyty wybierz spośród widocznych na ekranie opcji naprawę komputera. Po usunięciu problemu zezwól na ponowny rozruch, a system powinien już zadziałać bez zarzutu.