Gry za darmo
|
Gry na komórkę, napisane w języku Java, podobnie jak tapety czy dzwonki możesz pobrać z kilku serwisów zajmujących się gromadzeniem tego typu plików (więcej na temat korzystania z takich serwisów znajdziesz w artykule zamieszczonym na CD). Oferowane tam gry to zwykle starsze tytuły. Jest ich mniej niż gier płatnych i można je uruchomić na mniejszej liczbie modeli telefonów. Niemniej mogą zapewnić dobrą zabawę. Nieliczne serwisy oferują najnowsze gry, ale ich uruchomienie wiąże się z koniecznością oglądania pobieranych z internetu reklam – generuje to dodatkowe koszty, bo za pobieranie reklamy trzeba zapłacić.
|
Gry na telefon komórkowy możesz pobrać z internetu. W sieci działa kilkanaście sklepów z bogatą ofertą gier. Prowadzą je też niektórzy operatorzy komórkowi i swoim klientom oferują niższe ceny.
Kupowanie
Do wyszukania gry wykorzystaj komputer podłączony do sieci. Nie trzeba wtedy płacić za przeglądanie internetu przez komórkę. Gdy znajdziesz na stronie internetowego sklepu interesujący tytuł, upewnij się, że wybrana aplikacja będzie działała na twojej komórce. Gry pisane są bowiem pod kątem konkretnych modeli telefonów. Lista modeli i gier, które na nich działają, jest widoczna na stronie internetowej, gdzie kupujesz grę.
Aby zakupić wybraną grę, wyślij SMS o określonej treści pod wskazany na stronie numer. Dostaniesz link do pliku z grą. Należy go uruchomić lub skopiować do przeglądarki WAP w telefonie. Gra będzie automatycznie pobrana i zainstalowana w komórce – zapisana w pamięci telefonu lub na karcie. Po instalacji telefon zaproponuje uruchomienie gry. Możesz też uruchomić ją samodzielnie, odszukując tytuł na liście zainstalowanych aplikacji.
Koszty
W koszt zakupu gry wchodzi cena samej aplikacji – zazwyczaj około 11 zł (są też tańsze tytuły), oraz cena transmisji danych za pobieranie pliku z grą do telefonu. Objętość pliku to zazwyczaj kilkaset kilobajtów, więc jego pobranie będzie kosztowało około 2 zł (koszt transmisji danych zależy od cennika operatora komórkowego i może być niższy lub wyższy niż w podanym przykładzie).
Rodzaje mobilnych gier
Największą grupę wśród mobilnych gier stanowią gry zręcznościowe, w których powodzenie zależy od refleksu gracza oraz sprawności palców wciskających przyciski w telefonie. Dla osób o mniej zwinnych palcach odpowiednie będą gry logiczne lub puzzle. Graczom lubiącym pogłówkować spodobają się natomiast tytuły strategiczne lub przygodowe. Osoby, które rozgrywce zamierzają poświęcić więcej niż kilkanaście minut, będą zainteresowane bardziej skomplikowanymi i wymagającymi lepszego poznania tytułami RPG. Ostatnią grupę gier stanowią tytuły sportowe. Znajdują się w nich zarówno proste zręcznościówki, np. wyścigi samochodowe lub mecze piłki nożnej, jak i gry wymagające skupienia i precyzji, np. golf czy bilard.
W ramkach po prawej stronie prezentujemy kilka ciekawych propozycji gier należących do różnych gatunków. Omawiamy zasady rozgrywki, grafikę, sterowanie oraz najważniejsze cechy poszczególnych tytułów.