Dobra drukarka, a właściwie urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem, bo głównie takie są w sprzedaży, kosztuje 300–500 zł. Drukuje z nominalną szybkością 30 stron na minutę, pozwala wydrukować zdjęcia bezpośrednio z karty pamięci, często ma port sieciowy. Tylko że do sporadycznego drukowania nie jest to potrzebne. Tłumaczy to popularność najtańszych modeli, w cenach 100–200 zł. Sprawdziliśmy, czy w tej kategorii sprzętu warto kierować się wyłącznie ceną, czy może są konkretne produkty, które wyróżniają się pozytywnie na tle konkurencji.
Możliwości drukarek
Funkcje najtańszych drukarek zostały maksymalnie okrojone. W większości modeli pozostała tylko jedna, czyli drukowanie. Drukarki nie mają modułu skanera, a więc także funkcji kopiowania. Mają tylko jeden port USB, nie drukują bezpośrednio z pamięci USB flash ani kart pamięci. Nie mają ekranów, na których można by ustawiać parametry druku, a są zazwyczaj wyposażone tylko w dwa przyciski (włącznik i zatrzymywanie druku) oraz dwie kontrolki (zasilanie i błąd).
Na tym tle pozytywnie wyróżnia się urządzenie HP Deskjet 1050A, które kosztuje tyle samo co canon i epson, a dodatkowo ma skaner, czyli działa też jako kopiarka. W związku z tym na panelu ma dwa dodatkowe przyciski, służące do kopiowania w czerni i kolorze.
Oprogramowanie
Różnica możliwości jest widoczna także w oprogramowaniu, jednak w tym przypadku na niekorzyść HP. Sterownik tego urządzenia jest nawet zbyt prosty, nie pozwala np. na druk plakatów, znaków wodnych, korekcję kolorów itd. W urządzeniach Canona i Epsona sterowniki są bardziej rozbudowane.
Każdy z producentów dołącza także dodatkowe oprogramowanie. W przypadku Canona jest to program Easy-PhotoPrint EX, a Epson dołącza program o podobnej nazwie –Easy Photo Print. Oba służą do druku zdjęć. HP oferuje narzędzie Photo Creations, które pozwala tworzyć ciekawe wydruki (zaproszenia, kalendarze, albumy, ulotki itp.), ale po pierwsze nie ma go na płycie (trzeba je pobrać z internetu), a po drugie, do pracy również wymaga łącza internetowego, bo z sieci pobiera materiały.
Wydajność druku
Wydajność bardzo różnicuje testowany sprzęt. Ze specyfikacji wynika, że urządzenie Epsona powinno być wielokrotnie szybsze niż Canona i HP. Jego maksymalna szybkość druku tekstu to 28 stron na minutę, podczas gdy dwa pozostałe urządzenia oferują 6–7 stron na minutę.
Epson powinien mieć zawrotną prędkość, ale niestety tak nie jest. W szybkim trybie wydruk 10 stron tekstu trwa 44 sekundy, a w przypadku drukarek Canona i HP jest to odpowiednio 64 i 55 sekund. Ale przełączenie się na tryb standardowej jakości powoduje, że epson jest dwukrotnie wolniejszy od konkurentów. Dotyczy to druku wszystkich typów dokumentów, a także druku zdjęć. Przykładowo, fotografię A4 drukuje w czasie ponad 12 minut, urządzenia Canona i HP robią to w ciągu 4,5 oraz 3,5 minuty.
Jakość druku
Szybsze drukarki firm HP i Canon wcale nie drukują zdjęć gorzej niż epson. Oczywiście widać, że zdjęcia powstają tylko z czterech barw składowych, ale ich jakość jest nadspodziewanie dobra, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę niską cenę urządzeń. W przypadku drukarki HP zdjęcia wyglądają najlepiej, choć pomiary wykazują wyższy błąd odwzorowania barw niż w dwóch pozostałych urządzeniach. Ponadto wydruki te są trochę mniej odporne na wilgoć.
W przypadku dokumentów jest inaczej – wydruki z canona na zwykłym papierze są blade (szczególnie czerń), nawet w standardowym trybie. Jakość można zwiększyć, używając trybu dokumentów biznesowych, ale i tak wydruki nie wyglądają dobrze. Za to dokumenty tworzone przez drukarkę firmy HP są efektowne nawet w trybie ekonomicznym.
Atuty i wady
Najwięcej zalet ma drukarka HP Deskjet 1050A. Przede wszystkim drukuje szybko i ładnie. Zestaw standardowych materiałów eksploatacyjnych wystarcza na niewielką liczbę stron, ale jest najtańszy wśród testowanych modeli, w dodatku można kupić tusze XL o większej wydajności.
Atutem urządzenia firmy HP jest wbudowany skaner. W dodatku testowana drukarka HP nie ma szczególnie uciążliwych wad. W przypadku canona do takich należy słaba jakość druku, a w epsonie – bardzo słaba wydajność przy przeciętnej lub wysokiej jakości.
HP Deskjet 1050a
PLUSY:
- Funkcja skanowania i kopiowania
- Najlepsza jakość druku
- Najtańszy zestaw atramentów
MINUSY:
- Bardzo prosty sterownik
- Brak odporności wydruków na wilgoć
Canon Pixma iP2700
PLUSY:
- Bardzo dobra jakość zdjęć
MINUSY:
- Bardzo słaba jakość druku dokumentów
- Drogie materiały eksploatacyjne
- Długi czas wybudzania drukarki
Epson Stylus S22
PLUSY:
- Bardzo dobra jakość zdjęć
- Szybki druk w trybie ekonomicznym
MINUSY:
- Drogie materiały eksploatacyjne
- Bardzo wolny druk w najwyższej jakości