30. urodziny Windowsa
20 listopada 1985 roku - to oficjalna data debiutu pierwszej wersji Windows. System wyróżniał się na tle platformy Microsoft DOS jednym, kluczowym elementem - posiadał interfejs graficzny (GUI). Pod żadnym pozorem nie był to pierwszy system operacyjny z własnym GUI. Microsoft "wzorował się" na rozwiązaniach innych firm. System współpracował z programami napisanymi z myślą o MS-DOS. Wymagania systemowe? 256 kilobajtów pamięci RAM, dwa dwustronne napędy dyskietek lub dysk twardy. Wygląd? Niewyobrażalnie surowy, ale i tak znacznie przyjemniejszy dla laika niż czarny ekran i wpisywane z palca komendy.
Kolejna wersja Windowsa zadebiutowała w 1987 roku. Ta iteracja miała doskonale znane do dzisiaj programy takie jak Word czy Excel. Prawdziwa rewolucja przyszła wraz z Windows w wersji 3.0 (oraz kolejnych aktualizacjach). "Trójka" w dużej mierze przypomina Windows, który znamy do dnia dzisiejszego - począwszy od "Pasjansa" przez wygląd okienek, a skończywszy na opcjach takich jak "Mój Komputer", "Menedżer Plików" lub "Pasek Zadań". Windows w wersji 3.0 doskonale zadomowił się także w naszym kraju, pojawiając się w domach i w szkołach. Jakie były jego minimalne wymagania? Procesor o taktowaniu 16 Mhz i 2 MB pamięci RAM.
Przez '95 zadebiutowały wersje takie jak Windows NT, ale dopiero Windows 95 należy uznać za krok miliony w rozwoju systemu. System Windows 95 zadebiutował z nocy 24 na 25 sierpnia, równo 20 lat temu. W oficjalnej premierze na kampusie Microsoftu w Redmond uczestniczyło kilka tysięcy osób i setki dziennikarzy. Z perspektywy czasu może się wydawać, że była to tylko i wyłącznie premiera kolejnej wersji Windows. Nic bardziej mylnego. Windows 95 stworzył podwaliny pod "Okienka", jakie znamy do dnia dzisiejszego.
A reszta historii Windows? Jest już znacznie lepiej znana, szczególnie polskim użytkownikom komputerów. Następcy Windows 95, czyli Windows 98 i Windows XP były pierwszymi systemami operacyjnymi wielu użytkowników w naszym kraju.
A jaki był Wasz pierwszy Windows?