A A A

AMD pomaga w stworzeniu mapy wszechświata

3 kwietnia 2016, 12:50
Nowa serwerowa karta graficzna AMD FirePro S9300 x2 jest siłą napędową w projekcie stworzenia największej mapy wszechświata
AMD pomaga w stworzeniu mapy wszechświata

AMD ogłosił, że naukowcy pracujący przy kanadyjskim eksperymencie kartowania nasyceniem wodorowym (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment, CHIME) skorzystają z mocy serwerowej karty graficznej
AMD FirePro S9300 x2, która jest najszybszym graficznym akceleratorem obliczeń pojedynczej precyzji na świecie. Dzięki temu będą mogli analizować niezwykłe ilości danych, które są potrzebne do stworzenia nowej, bardzo szczegółowej trójwymiarowej mapy obiektów we wszechświecie. Zamiast wykorzystywać tradycyjne antenowe radioteleskopy CHIME posługuje się czterema 100-metrowymi, cylindrycznymi reflektorami zajmującymi powierzchnię ponad pięciu lodowisk do hokeja i gromadzącymi dane, które następnie analizuje klaster wyposażony w karty graficzne AMD FirePro S9300 x2.

Projekt CHIME powstał, aby badać zjawisko rozszerzania się wszechświata i potwierdzić, czy rzeczywiście proces ten przyspiesza zamiast zwalniać. Za pomocą technologii podobnych do tych, które można znaleźć w domowych radioodbiornikach, teleskop przechwytuje fale radiowe, jakie przemierzały kosmos 11 miliardów lat, a następnie zamienia je na dane, które przekazywane są do superkomputera wyposażonego w serię kart graficznych AMD FirePro S9300. Do teraz bariera kosztów uniemożliwiała stworzenie systemu z dużą liczbą odpowiednio wydajnych analizatorów, które były wymagane do weryfikowania rozszerzenia się wszechświata. Zmieniły to dopiero układy AMD FirePro. Wyniki powinny pomóc stworzyć bardzo szczegółową mapę, która przedstawi intensywność radiacji wodoru z miliardów galaktyk, a przy tym da naukowcom wiedzę o rozszerzeniu się wszechświata.

Serwerowa karta graficzna AMD FirePro S9300 x2 bazuje na trzeciej generacji architektury Graphics Core Next (GCN) i zapewnia 13,9 TeraFlopsa mocy w obliczeniach zmiennoprzecinkowych pojedynczej precyzji, czyli więcej niż jakakolwiek inna profesjonalna konstrukcja z dwoma układami graficznymi, jaka jest dostępna dziś na rynku . To pierwsza karta graficzna dla centrów danych wyposażona w pamięć High Bandwidth Memory (HBM). 1 TB/s przepustowości pamięci, jakie ona oferuje dzięki tej technologii, to 3,5-krotnie więcej niż najbliższe rozwiązanie konkurencyjne , a przy tym ponad 15-krotnie więcej niż konkurencyjne rozwiązanie bazujące na tradycyjnym procesorze (CPU). Karta AMD FirePro S9300 x2 oferuje przy tym 12-krotnie wyższą wydajność w obliczeniach pojedynczej precyzji w porównaniu ze zwykłymi procesorami, co czyni ją atrakcyjnym uzupełnienie tradycyjnych platform x86.

„Jesteśmy dumni mogąc uczestniczyć w projekcie CHIME, który pozwoli śledzić rozwój wszechświata. Pojawia się coraz więcej aplikacji do masowego analizowania danych, które wykorzystują potężną moc obliczeniową układów graficznych, tak jak te wykorzystywane przy CHIME - powiedział Greg Stoner, starszy dyrektor projektu Radeon Open Compute rozwijanego przez Radeon Technology Group w firmie AMD. - AMD FirePro S9300 x2 to nie tylko najszybszy na świecie akcelerator graficzny obliczeń pojedynczej precyzji, ale także pierwsza na świecie profesjonalna karta graficzna wyposażona w pamięć HBM oraz pierwsza w pełni zgodna z platformą Radeon Open Compute - integralnej części naszej inicjatywy obliczeniowej GPUOpen."

„Projekt CHIME stoi przed niezwykłym zadaniem obliczeniowym, ale mając na pokładzie dotychczas niedostępną technologię oraz narzędzia takie, jak karta AMD FirePro S9300 x2, mamy odpowiednią moc obliczeniową, przepustowość oraz efektywność, aby zmierzyć się z tymi analizami oraz podjąć się badań nad wpływem ciemnej energii na nasz wszechświat, - powiedział profesor Keith Vanderlinde z Instytutu Astronomii i Astrofizyki miasta Dunlap, jaki jest częścią Uniwersytetu Toronto. - rezultaty naszych badań to owoc współpracy dedykowanego temu projektowi sprzętu, oprogramowania obliczeniowego i oczywiście samych badań naukowych. Bardzo doceniamy wsparcie, jakie CHIME udzieliła firma AMD."

Firma AMD opracowała platformę Radeon Open Compute (na bazie Inicjatywy Boltzmanna), która jest zorientowaną na ekosystem Linux® otwartą platformą równoległego przetwarzania zoptymalizowaną dla superkomputerów, tj. systemów wysokiej mocy (HPC) i ultra-skalowalnych systemów obliczeniowych. Kernel Radeon Open Compute zapewnia bezpośredni dostęp do układu graficznego oferując programistom lepszą kontrolę nad wykonywaniem kodu. Dowiedz się więcej na stronie GPUOpen.com, gdzie znajdziesz zoptymalizowane dla platformy Radeon Open Compute otwarte biblioteki matematyczne, programy testujące (benchmarki) i aplikacje od AMD i innych partnerów.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto