A A A

Alfa 6500 - premierowy bezlusterkowiec Sony

9 października 2016, 10:10
Sony wprowadza na rynek aparat Alfa 650. Bezlusterkowiec może się pochwalić m.in. szybkim systemem automatyki ostrości, wbudowanym w korpus 5-osiowym stabilizatorem obrazu i 24,2-megapikselowym przetwornikiem obrazu Exmor CMOS.
Alfa 6500 - premierowy bezlusterkowiec Sony

Nowy aparat Sony jest wyposażony w system 4D FOCUS znany już użytkownikom korpusu Alfa 6300. Łączy on szybkość systemów AF opartych na detekcji fazy z dokładnością, którą gwarantuje detekcja kontrastu. W rezultacie ustawianie ostrości trwa 0,05 sekundy. System składa się z 425 pól AF opartych na detekcji fazy oraz technologii High-density Tracking AF, która poprawia efektywność wykrywania i śledzenia obiektów.

Nowością w modelu Alfa 6500 jest wyjątkowo pojemna pamięć buforu na zdjęcia seryjne. Obecnie mieści się w nim aż 307 klatek. Wprowadzenie tego udoskonalenia nie byłoby możliwe bez nowego układu LSI, który przyspiesza wewnętrzne przetwarzanie.

Do najciekawszych cech nowego korpusu należy 5-osiowy system stabilizacji obrazu. Model A6500 jest pierwszym aparatem Sony z matrycą APS-C wyposażonym w taki system. Gruntowna modernizacja wewnętrznej konstrukcji pozwoliła zmieścić cały układ stabilizujący we wnętrzu korpusu, którego wymiary są niemal takie same jak w modelu A6300. System umożliwia wydłużenie czasu migawki o 5 stopni i wykorzystanie pełnej zdolności rozdzielczej matrycy nawet w słabym oświetleniu.

System kompensacji drgań działa przy pracy z różnymi obiektywami, w tym modelami z mocowaniem typu E bez systemu OSS (Optical SteadyShot) oraz obiektywami z mocowaniem typu A zamontowanymi na odpowiednim adapterze. W przypadku obiektywów z mocowaniem typu E i systemem OSS kompensacja pochylenia i odchylenia odbywa się w obiektywie, a przemieszczenia poziome i pionowe oraz przechyły są kompensowane przez korpus. Zapewnia to optymalną stabilizację na wszystkich 5 osiach.

Efekt kompensacji można w bardzo prosty sposób zweryfikować w wizjerze lub na ekranie LCD: wystarczy w tym celu do połowy wcisnąć spust migawki. Pozwala to dokładnie sprawdzać i stale kontrolować kompozycję ujęcia i jego ostrość, nawet jeśli używany obiektyw nie jest wyposażony w system kompensacji drgań.

Korpus A6500 wyposażono w ekran dotykowy, dzięki któremu użytkownik może nastawić ostrość na konkretny obiekt poprzez dotknięcie ekranu. Funkcja ta stanowi ważne uzupełnienie zaawansowanego systemu AF i trybu nagrywania filmów. A6500 to również pierwszy aparat Sony z funkcją gładzika: rolę tę może spełniać ekran LCD, a do komponowania ujęcia i kontrolowania obrazu służy wtedy wizjer. Przesuwając palcem po ekranie, można więc przenieść punkt ostrości z jednego fragmentu na inny.

Wewnątrz korpusu znajduje się 24,2-megapikselowy przetwornik Exmor CMOS formatu APS-C, który współpracuje z procesorem obrazu BIONZ X i nowo opracowanym układem LSI. Połączenie tych trzech elementów zapewnia maksymalną wydajność przetwarzania oraz imponujący zakres czułości: od ISO 100 do 51 200.

Wyróżnikami przetwornika obrazu są duże wymiary elementów światłoczułych i mała grubość warstwy przewodników. Konstrukcja do maksimum zwiększa efektywność przechwytywania światła, a miedziane przewodniki przyczyniają się dodatkowo do zwiększenia prędkości odczytu. Procesor obrazu BIONZ X i nowo opracowany układ o dużej skali integracji poprawiają jakość fotografii i filmów oraz zmniejszają poziom szumów przy wysokich czułościach ISO. Do zadań nowego układu LSI należy też powiększenie pojemności bufora na zdjęcia seryjne.

Profesjonalne możliwości filmowania

Nowy A6500 jest najnowszym aparatem Sony z wymiennymi obiektywami, który umożliwia jednocześnie zapis materiału filmowego 4K na kartę pamięci. Model ten pozwala nagrywać obraz 4K (3840 x 2160p) w popularnym formacie Super 35mm, przy wykorzystaniu pełnej szerokości przetwornika obrazu. Podczas filmowania aparat odczytuje wszystkie piksele, nie łącząc ich w grupy. W rezultacie gromadzone dane 6K (odpowiednik 20 megapikseli) zawierają około 2,4x więcej pikseli niż obraz 4K UHD. W wyniku ich przekształcenia przez procesor powstaje materiał 4K o wyjątkowej szczegółowości i głębi.

Zastosowany w korpusie system Fast Hybrid AF gwarantuje wyjątkową szybkość regulacji ostrości w czasie nagrywania filmów. Funkcja dotykowego ustawiania ostrości pozwala tworzyć płynne, profesjonalnie wyglądające przejścia ostrości. Użytkownik może ponadto wybrać żądaną szybkość przejścia oraz czułość śledzenia AF. Aparat jest zgodny z kodekiem obrazu filmowego XAVC S. Przepływność do 100 Mb/s przy zapisie obrazu 4K i 50 Mb/s dla obrazu Full HD oznacza maksymalną wyrazistość i szczegółowość nagrań w obu formatach.

Wśród pozostałych profesjonalnych funkcji wideo na szczególną uwagę zasługuje nagrywanie obrazu Full HD w tempie 100 kl./s przy przepływności do 100 Mb/s i ze śledzeniem ostrości. Takie nagranie można sprawdzać i montować w czterokrotnie zwolnionym tempie, w rozdzielczości Full HD (25p).

Nowością w aparacie jest tryb S&Q przeznaczony do nagrywania obrazu w zwolnionym i przyspieszonym tempie. Użytkownik ma do wyboru 8 szybkości klatek z przedziału od 1 do 100 kl./s. Może dzięki temu nagrywać materiały przeznaczone do wyświetlenia w szerokim zakresie prędkości: od 50-krotnie przyspieszonego do 4-krotnie zwolnionego tempa. Filmy nagrane w tym trybie można wyświetlać bez poddawania ich obróbce na komputerze.

Podczas nagrywania można używać krzywych gamma S-Log. Rozszerzają one zakres dynamiczny rejestrowanego obrazu: w przypadku ustawienia gamma S-Log3 dynamika wynosi około 14 stopni EV. Aparat obsługuje także rozszerzoną przestrzeń barw S-Gamut. Obie te cechy oznaczają więcej twórczych możliwości w postprodukcji.

Użytkownik może wybierać klatki z materiału filmowego i zapisywać je jako fotografie. W przypadku nagrań 4K uzyskiwana rozdzielczość wynosi około 8 megapikseli, a filmów HD - 2 megapiksele.

Twórcy nowego korpusu zmodernizowali jego konstrukcję. Zachowali mobilność serii A6000, wprowadzając zarazem wiele użytecznych funkcji i rozwiązań z cenionej serii A7 II. Wizjer XGA OLED Tru-Finder ma rozdzielczość 2,4 miliona pikseli i podobnie jak w modelu A6300 zapewnia znakomitą widoczność obrazu nawet w narożnikach kadru.

Aparat wyróżnia się korpusem ze stopu magnezu i wytrzymałą migawką. Przeprowadzone testy wykazały poprawność pracy migawki nawet do 200 000 cykli. Niektóre rozwiązania projektowo-konstrukcyjne zostały zapożyczone z pełnoklatkowej serii A7 II. Należy do nich wzmocnione mocowanie obiektywu, duży wygodny uchwyt dla prawej dłoni, większy przycisk spustu migawki oraz ogółem 10 przycisków funkcji użytkownika, w tym „C1", „C2" i „C3". Konstruktorzy zadbali też o lepsze wrażenie przy posługiwaniu się pokrętłami trybu pracy oraz przyciskami sterującymi z tyłu obudowy. Wygodę użytkowania poprawia również muszla oczna wykonana z miękkiej gumy.

Zmiany nie ominęły też oprogramowania. Udoskonalono menu użytkownika co znacznie usprawnia wyszukiwanie pożądanych ustawień. Pojawiły się też dwa nowe tryby pomiaru ekspozycji: „Światła", w którym ekspozycja jest dostosowywana do najjaśniejszych fragmentów kadru, oraz „Wartość średnia", dostosowujący pomiar do średnich wartości z całego obrazu.

Aparat jest zgodny z technologiami Wi-Fi, QR i NFC. W pełni współpracuje ponadto z aplikacją Sony PlayMemories Mobile, dostępną w wersji na systemy Android i iOS. Do zwiększenia funkcjonalności urządzenia można używać aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps. Model A6500 pozwala ponadto pobierać przez łącze Bluetooth dane o miejscu wykonania zdjęcia, których źródłem może być współpracujące urządzenie mobilne.

Nowy aparat z wymiennymi obiektywami Sony A6500 będzie dostępny w Europie od grudnia.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto