Atak phishingowy na użytkowników Allegro
Wiadomości docierające do potencjalnych ofiar ataku posiadają temat „Komentarz do transakcji: (Negatywny)" i mogą wprowadzić potencjalną ofiarę w błąd. Cyberprzestępcy wykorzystali oficjalny wygląd wiadomości wysyłanych przez serwis Allegro (łącznie z charakterystycznym formatowaniem i logo firmy). Nawet jeżeli ofiara nie kupowała przedmiotu, którego rzekomo dotyczy wiadomość, może kliknąć odnośnik, by sprawdzić, co się pod nim kryje.
W swojej wiadomości cyberprzestępcy wykorzystali oryginalny szablon wiadomości wysyłanych przez serwis Allegro w odniesieniu do otrzymania komentarza przez kupującego lub sprzedającego. Rzekomy komentarz otrzymany przez ofiarę jest negatywny, co prawdopodobnie ma dodatkowo sprowokować do kliknięcia celem wyjaśnienia sprawy.
Wszystkie odnośniki znajdujące się w wiadomości phishingowej prowadzą do sfałszowanej kopii strony logowania do serwisu Allegro. Strona ta jest wierną kopią prawdziwej witryny logowania i nic nie wskazuje na niej na oszustwo. Jeżeli użytkownik poda dane logowania, na ekranie komputera pojawi się oficjalny komunikat serwisu Allegro o błędzie, a wszystkie wpisane wcześniej dane trafią wprost w ręce cyberprzestępców.
Niektóre wiadomości phishingowe wysyłane w ramach omawianego ataku posiadają uszkodzone odnośniki - kliknięcie ich nie spowoduje wejścia na sfałszowaną stronę. „Wiadomość jest poprawna stylistycznie - błędy językowe pojawiają się jedynie w samym komentarzu, co normalnie również zdarza się w korespondencji między użytkownikami. Czujny odbiorca e-maila może zauważyć brak polskich znaków w kilku miejscach, co nie zmienia jednak faktu, że na pierwszy rzut oka wiadomość wygląda przekonująco, a użycie przez atakujących informacji o negatywnym komentarzu może dodatkowo wpłynąć na chęć kliknięcia odnośnika przez potencjalną ofiarę" - skomentował Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.
Kaspersky Lab Polska podkreśla, że serwis Allegro nie ma nic wspólnego z wysyłaniem omawianych wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie informacji od użytkowników. Cyberprzestępcy nielegalnie wykorzystali wizerunek popularnego serwisu.