Bezpieczeństwo Wi-Fi w Łodzi - mogłoby być lepiej
Kaspersky przeprowadził kolejny etap badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Tym razem na celowniku znalazła się Łódź.
W Łodzi przebadanych zostało ponad 1 100 sieci bezprzewodowych. Wszystkie zostały znalezione podczas jazdy samochodem oraz spaceru. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane żadne zabezpieczenia. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane. Łączna długość trasy wyniosła 12 km.
W ogólnym rozrachunku Łódź nie wypadła na tle innych miast najgorzej, jednak nie można mówić o sukcesie w zakresie bezpieczeństwa. Nadal spora liczba użytkowników nie zważa na konsekwencje niezabezpieczania sieci bezprzewodowej, a może to prowadzić do licznych nadużyć. Po pierwsze każdy może do takiej sieci podłączyć się bez większych problemów, a co za tym idzie spowalniać ją na tyle, że przeglądanie stron stanie się nieefektywne i przysporzy więcej frustracji niż pożytku. Drugim, znacznie poważniejszym problemem jest to, że nigdy nie wiemy, co pobiera lub wysyła ktoś, kto właśnie podłączył się do niezabezpieczonej sieci. Mogą to być treści chronione prawem autorskim lub w Polsce nielegalne. Ewentualne konsekwencje takich nielegalnych działań poniesie właściciel sieci.
Najlepszym i jednocześnie najbardziej rozpowszechnionym w Łodzi mechanizmem szyfrowania jest WPA oraz WPA2. Liczba sieci zabezpieczonych tymi protokołami nieznacznie wzrosła. Należy pamiętać, że jeżeli mamy na uwadze bezpieczeństwo naszych danych, to ten wybór będzie najodpowiedniejszy. Niestety o około 4% wzrosła także liczba sieci otwartych i automatycznie dostępnych dla wszystkich.
"Nie można powiedzieć, że Łódź jest przykładem na to, w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo danych w sieciach bezprzewodowych", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Praktycznie od 2007 roku mechanizmy zabezpieczania łódzkich sieci nie zmieniły się, a nawet kiedy z jednej strony wzrósł odsetek sieci najlepiej zabezpieczonych, to jednocześnie zwiększyła się ilość tych otwartych. Pozostaje mieć nadzieję, że wyniki kolejnego badania Łodzi pozytywnie nas zaskoczą."
Źródło: Kaspersky Lab