Birdwatch: Twitter walczy z dezinformacją
Oznacz fałszywkę
Birdwatch jest nową funkcją Twittera służącą do zwalczania dezinformacji. Użytkownicy platformy będą mogli dzięki niej oznaczać tweety, które uznają za wprowadzające w błąd.
Start na małą skalę
Narzędzie jest obecnie testowane przez tysiąc osób korzystających z Twittera w Stanach Zjednoczonych. Do wpisu oznaczonego jako nieprawdziwy można dodawać własne komentarze wraz z odesłaniem do informacji źródłowych.
Obecnie notatki sporządzone przez uczestników programu pilotażowego nie są pokazywane na platformie Twitter; nie mają też wpływu na to, jakie treści są polecane automatycznie przez serwis. Z komentarzami można się zapoznać po zalogowaniu się na stronie programu Birdwatch. Osobom biorącym udział w testach wolno oceniać uwagi zgłoszone przez innych uczestników programu.
Today we’re introducing @Birdwatch, a community-driven approach to addressing misleading information. And we want your help. (1/3) pic.twitter.com/aYJILZ7iKB
— Twitter Support (@TwitterSupport) January 25, 2021
Informacje przekazane testerów zostaną udostępnione w postaci plików TSV. Poza tym Twitter przedstawi na platformie GitHub algorytmy, które są wykorzystywane w programie Birdwatch (takie jak system oceny wiarygodności zgłaszanych uwag oraz mechanizm pozwalający ustalić, czy wiadomości są prawdziwe, czy też nie).
Jeżeli wynik testów zostanie uznany za zadowalający, notatki będą pokazywane na głównej stronie Twittera. Jak utrzymują administratorzy serwisu, dotychczas przeprowadzono ponad 100 wywiadów z użytkownikami Twittera ze wszystkich stron sceny politycznej; udzielili oni poparcia funkcji Birdwatch.
fot. Twitter, Gerd Altmann – Pixabay