Chrome przyspiesza
Pod maską i na widoku
To już ostatnia edycja przeglądarki Chrome w 2020 roku. Matt Waddell, dyrektor ds. produktu w zespole odpowiedzialnym za browser, twierdzi, że szybkość działania aplikacji w wersji 87 znacząco się zwiększyła, a jej zapotrzebowanie na energię spadło.
Optymalizacja, czyli prędkość plus czas
Waddell wymienia trzy elementy składające się na poprawę wydajności przeglądarki. Po pierwsze, aktywna karta jest traktowana priorytetowo. Ogranicza to zapotrzebowanie na czas procesora nawet pięciokrotnie i przekłada się na wydłużenie czasu pracy na baterii nawet o 75 minut (według wewnętrznych benchmarków Google'a).
Po drugie, Chrome startuje o 25% szybciej, ładuje strony z prędkością o 7% większą niż poprzednio, a przy tym wszystkim zgłasza mniejsze zapotrzebowanie na pamięć RAM.
Po trzecie wreszcie, Chrome na Androida wczytuje obecnie strony WWW niemal natychmiast, gdy użytkownik przechodzi wstecz i do przodu.
Na razie trzeba uwierzyć w to wszystko na słowo. Dwa pierwsze punkty wymagają kilku dni, aby ocenić, czy deklaracje okażą się prawdziwe. Ostatnia zapowiedź nie da się chwilowo zweryfikować: ośmiomegabajtowa aktualizacja Chrome'a na platformie Play Store jest wciąż (18 listopada wieczorem) nieosiągalna w Polsce.
To, co na chromebooku
Nowe funkcje w przeglądarce Chrome od razu zobaczą najpierw użytkownicy chromeboków. Pierwszą z nich jest wyszukiwanie w kartach. Po prawej stronie ikony „+", służącej do otworzenia nowej karty pojawiła się lista otwartych kart oraz pole, w którym można wpisać nazwę karty lub frazę pozwalająca ją odszukać.
Tab search in #Chrome is a new way to find an open tab - just type the page name you're looking and for and it'll pop up. Learn more about this latest version of Chrome → https://t.co/NrsADN8PMv pic.twitter.com/1R5azL68lf
— Chrome (@googlechrome) November 17, 2020
Zespół Google'a przywraca też komendy wpisywane wprost w pasku adresu. Tak jak dawniej będzie można skasować historię przeglądanych stron lub edytować zapamiętane przez przeglądarkę hasła po wpisaniu fraz „delete history" albo „edit passwords". Ta funkcja nie jest obsługiwana w polskiej wersji browsera. Lista dostępnych komend została zamieszczona na stronie pomocy technicznej Chrome'a
fot. Google