DESA Unicum stawia na sztukę cyfrową
Dzieła NFT w polskim świecie sztuki
2 grudnia 2021 r. na platformie aukcyjnej zostanie wystawione na sprzedaż cyfrowe dzieło Pawła Kowalewskiego, ikony polskiej sztuki lat 80. Prace tego artysty do dziś stanowią ważny i pełen ironii komentarz wobec represji reżimu totalitarnego, dając świadectwo nie tylko traumatycznym przeżyciom Polaków, ale i ich drodze ku wolności.
Wirtualny obiekt nosi tytuł: „Dlaczego jest raczej coś niż nic" i jest sentymentalnym powrotem do oryginalnego dzieła z 1986 roku, utraconego w wyniku zalania pracowni Kowalewskiego podczas tragicznej powodzi w roku 1997. Teraz dzięki technologii blockchain na zawsze utracona praca Pawła Kowalewskiego zostaje uwieczniona w formie cyfrowej.
Kolejnym etapem będzie aukcja poświęcona wyłącznie sztuce NFT, planowana przez dom aukcyjny DESA Unicum w pierwszej połowie 2022 roku. W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się wydarzeniami cyklicznymi, , mogąc całkowicie zmienić obecny sposób pojmowania sztuki. .
Licytacje wirtualnych dzieł
– Nowoczesne technologie zmieniają rynek sztuki, umożliwiając dynamiczny rozwój twórczości cyfrowej. Znaczącą rolę w ich popularyzacji wśród kolekcjonerów mogą odegrać domy aukcyjne – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESA S.A. – Dlatego, jako pierwsi nie tylko Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej, zdecydowaliśmy się poszerzyć naszą ofertę o obiekty tworzone w technologii NFT, której atutem jest – niedostępna wcześniej – możliwość potwierdzania praw własności do cyfrowego dzieła sztuki – dodaje.
fot. DESA