Dwa nowe monitory graficzne Eizo już wkrótce w Polsce
Eizo wprowadza do oferty dwa nowe monitory graficzne – 30 calowy ColorEdge CG303W oraz 22 calowy ColorEdge CG223W. Urządzenia umożliwiające sprzętową kalibrację zaprojektowano z myślą o pracach zarówno z obrazami statycznymi, jak i dynamicznymi, sprawdzą się w pre-pressie, edycji fotografii cyfrowej, edycji video czy post produkcji.
Model CG303W posiada 30 calową matrycę IPS o naturalnej rozdzielczości 2560x1600 (przy proporcjach ekranu 16:10) i jest w stanie wyświetlić aż 98 proc. przestrzeni kolorów AdobeRGB. Maksymalna jasność panelu to 260cd/m2 a współczynnik kontrastu 850:1. Monitor ma bardzo szerokie kąty widzenia, sięgające 178 stopni w obu płaszczyznach, co jest charakterystyczne dla tej klasy matryc. Urządzenie wyposażono w dwa cyfrowe złącza DVI-D.
W modelu CG223W zastosowano matrycę typu VA. Panel o przekątnej 22 cali, naturalnej rozdzielczości 1680x1050, może wyświetlać 95 proc. skali AdobeRGB. W tym przypadku maksymalna jasność to 270 cd/m2, współczynnik kontrastu to 950:1, kąty widzenia 178 stopni w poziomie i pionie. Urządzenie posiada złącze DisplayPort oraz dwa złącza DVI-I (przetwarzające zarówno sygnał cyfrowy, jak i analogowy), dzięki czemu możliwe jest równoczesne podłączenie aż trzech komputerów PC.
Obydwa modele obsługują 10-bitowy sygnał wejściowy, dzięki czemu informacja o kolorze jest o 64 razy dokładniejsza niż w przypadku sygnału 8-bitowego.
Monitory CG303W i CG223W umożliwiają kalibrację sprzętową, która polega na kalibracji samego monitora, a nie karty graficznej komputera. Gwarantuje to, że podczas procesu kalibracji żadne odcienie nie zostaną pominięte, a efekt końcowy, czyli odzwierciedlenie poszczególnych kolorów, bardziej precyzyjny. Z pomocą autorskiej aplikacji do kalibracji - ColorNavigator można zaprogramować takie wartości jak jasność, punkt bieli czy współczynnik krzywej gamma, jak również utworzyć profil ICC. ColorNavigator współpracuje z popularnymi urządzeniami pomiarowymi a do kalibracji wykorzystuje 12-bitową tabelę kolorów, zapisaną w układach elektronicznych monitora. Sam proces trwa nie więcej niż 5 minut.
W obydwu modelach zastosowano autorski układ Eizo Digital Uniformity Equalizer (DUE), którego zadaniem jest wyrównanie jasności i chrominancji na całej powierzchni panelu, co często stanowi problem w przypadku monitorów LCD. Dzięki temu, współczynnik Delta-E nie przekracza wartości 3 (wyłączając obrzeże panelu w monitorze CG303W).
Nowe monitory wyposażono w ergonomiczne podstawki. Dzięki temu CG303W można regulować w zakresie 118 mm na wysokość, odchylić ekran w pionie o 40 stopni i 70 stopni w poziomie. CG223W wyposażono w podstawkę typu FlexStand umożliwiającą regulację w pionie w zakresie 174 mm, odchylenie w pionie o 30 stopni i 344 stopni na boki. Dodatkowo, zastosowano w nim rozwiązanie umożliwiające łatwe i szybkie odłączenie panelu od podstawki. Obydwa modele mają oczywiście możliwość pracy w pozycji portretowej.
W modelu CG223W zastosowano trzy funkcje sprawujące kontrolę nad odpowiednim wyświetlaniem odcieni i jasności w różnych warunkach oświetleniowych i na różnych „etapach życia” monitora. Pierwsza to nowa, opatentowana funkcja stabilizująca poziom jasności po włączeniu lub wyjściu ze stanu czuwania monitora. Zadaniem drugiej funkcji jest automatyczna korekcja zmian jasności występujących naturalną koleją rzeczy w dłuższym okresie użytkowania monitora. Ostatnia z funkcji przeciwdziała zmianom w wyświetlaniu poszczególnych tonów w warunkach zmieniającej się temperatury.
Wszystkie modele monitorów graficznych EIZO ColorEdge wykorzystują zapisaną w elektronice tabelę kolorów LUT, z której podczas kalibracji dobierane są najbardziej odpowiednie do wyświetlenia odcienie. W modelu CG223W wykorzystano usprawniony mechanizm, o nazwie 3D LUT. We wcześniejszych modelach dobór odcienia dokonywany był niezależnie dla każdej składowej RGB z oddzielnych tabel wzorcowych. W przypadku CG223W, wszystkie wzorce umieszczone są w jednej przestrzennej tabeli, co pozwala na bardziej precyzyjny wybór żądanej składowej barwy.
W modelu tym oznaczenia poszczególnych przycisków menu wyświetlane są na monitorze, dzięki czemu nawigacja staje się o wiele prostsza, nawet w ciemnych pomieszczeniach, w których często przebywają osoby pracujące z kolorem. Posiada również dodatkowe cztery tryby pracy, które umożliwiają wyświetlanie przestrzeni kolorystycznych charakterystycznych dla pracy w produkcji broadcastowej i edycji video: Rec709, EBUm SMPTE-C oraz DCI.