A A A

Dzień Bezpiecznego Internetu - czy istnieje szacunek w sieci?

6 lutego 2018, 13:30
Czy w czasach niemal powszechnego hejtu, poszanowanie w Internecie użytkowników jest możliwe? Kamil Sadkowski z firmy ESET zwraca uwagę na fakt, że olbrzymi wpływ na budowanie prawidłowych postaw i zachowań w sieci mają… rodzice. Pytanie, czy zwracają na to uwagę?
Dzień Bezpiecznego Internetu - czy istnieje szacunek w sieci?

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Tegoroczna edycja wychodzi naprzeciw problemom cyberprzemocy, hejtowi, czy ksenofobii, traktując o kulturze wzajemnego szacunku w przestrzeni sieciowej. Organizatorzy wydarzenia chcą w tym roku szczególnie podkreślić, że pełen szacunku dialog w Internecie stanowi fundament współczesnej komunikacji, jest wsparciem w ochronie własnej prywatności, budowaniu reputacji i wzajemnych relacji z innymi osobami.

Hejt dotyczy głównie młodych ludzi, choć nie tylko

Sieć stanowi cenne źródło informacji oraz rozrywki, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Internet jest jednak również pełen pułapek i zagrożeń, czyhających na najmłodszych użytkowników. Jednym z nich jest tzw. hejt (ang. hate - nienawidzić), który polega na przejawianiu nienawiści, krytyki, a często cyber-przemocy za pomocą słów, a także publikacji nieodpowiednich treści. Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej, nie tylko na forach internetowych, ale również na portalach społecznościowych. Dla przykładu, kilka dni temu Edyta Pazura postanowiła otwarcie walczyć z hejtem wymierzonym w nią i w jej nienarodzone dziecko. Problem ten nie dotyczy wyłącznie celebrytów, ale również użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych, w tym dzieci. Organizacja Global Dignity wraz z biurem Rzecznika Praw Dziecka w raporcie „Wilki i owce w Internecie" z lipca 2017 roku, postanowiła sprawdzić, jak wiele dzieci doświadczyło internetowej nienawiści. Z raportu wynika, że aż 43 proc. młodych między 12 a 24 rokiem życia doświadcza hejtu na sobie, z kolei 20 proc. badanych przyznaje, że są hejterami.

Co jest przyczyną hejtu w sieci?

Ofiarą hejtu może być praktycznie każdy - bez względu na wiek, płeć, rasę, mniej lub bardziej popularne przekonania. Przyczyna może być z pozoru błaha. Czasem wystarczy napisać komentarz, w którym krytykujemy najnowszy film, powszechnie uważany za dobry, wrzucić do sieci nieodpowiednie zdjęcie lub podzielić się ze społecznością niewłaściwymi dla odbiorców treściami, aby zostać napiętnowanym i stracić poczucie własnej wartości. Krytyka skierowana pod nasz adres bywa bolesna dla nas - dorosłych, a co dopiero dla dzieci, których próg wrażliwości jest obniżony. Hejt może odcisnąć piętno na psychice młodego człowieka. Sprawić, że zamknie się w sobie, zacznie mieć problemy w nauce oraz problemy w nawiązywaniu nowych znajomości. Z kolei u dzieci, które są hejterami takie działanie może wzmóc agresję i postawy antyspołeczne.

Jak uchronić dziecko przed hejtem i nauczyć wzajemnego szacunku?

Rodzice nie są w stanie całkowicie uchronić dziecka przed nienawiścią, nie tylko w sieci. Najmłodszy w każdym miejscu - w szkole, na podwórku, czy na zajęciach pozalekcyjnych - może doświadczyć nękania, szantażu, czy bolesnej i często nieuzasadnionej krytyki. Najważniejszym zadaniem rodzica jest wówczas wzajemna komunikacja z dzieckiem. Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET, wskazuje, że to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność dawania dzieciom przykładu i rozmawiania o tym, co w sieci można, a czego nie.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto