Floom, czyli po drugiej stronie globusa
Tunel na drugą stronę
Użytkownicy przeglądarki Chrome uruchamianej na smartfonach działających pod kontrolą Androida mogą sprawdzić, co znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi.
Trzy eksperymenty
Po odwiedzeniu strony Floom (floom.withgoogle.com) na smartfonie zostaje uruchomione narzędzie rzeczywistości rozszerzonej (AR) pozwalające wirtualnie „przekopać się" na drugą stronę planety. Aby to zrobić, należy skierować obiektyw aparatu w wybrane miejsce za podłodze i tapnąć wyświetlany na ekranie symbol wiru. Po odbyciu kilkusekundowej przejażdżki dowiadujemy się, co leży po przeciwnej stronie globusa. Miejsce to można od razu obejrzeć w aplikacji Google Earth.
Explore the world with Floom, a new experiment that lets you create AR tunnels to get to the other side of the planet ➝ https://t.co/QDn3ktteJF #WebXR pic.twitter.com/HDCmdy31Sx
— Google (@Google) April 7, 2021
Samo narzędzie do budowania tunelu powstało na bazie interfejsu WebXR, który służy do łączenia w przeglądarce WWW elementów rzeczywistego, otaczającego użytkownika świata z danymi w postaci cyfrowej (takimi jak mapy, zdjęcia albo informacje zgromadzone w bazach danych).
Floom jest jednym z trzech nowych eksperymentów Google'a bazujących na WebXR. Pozostałe dwa to narzędzie pozwalające mierzyć rozmiary zaznaczonych obiektów oraz wskaźnik demonstrujący odległość niezbędną do zachowania dystansu społecznego w czasie pandemii koronawirusa.
fot. Google