IBM stworzył komputer kwantowy dla Kowalskiego
Kubity (bity kwantowe) są podstawową jednostką informacji kwantowej. W przeciwieństwie do klasycznego bitu, kubit może znajdować się w dowolnej superpozycji dwóch stanów kwantowych. W praktyce oznacza to, że może wynosić 0, 1 albo 0 i 1 jednocześnie. Dzięki temu komputery kwantowe mogą wykonywać obliczenia znacznie szybciej od klasycznych maszyn.
Dzięki odważnemu krokowi IBM, każdy - niezależnie od miejsca zamieszkania i wykształcenia - może wypróbować technologię, zazwyczaj ograniczoną do wysoce specjalistycznych laboratoriów. Komputery kwantowe są bardzo drogie, dlatego firmy je budujące - jak IBM, Amazon, Google czy Microsoft - wynajmują ją wszystkim zainteresowanym.
IBM chce się dowiedzieć, które aplikacje i algorytmy będą istotne dla firm, wykorzystujących to, co jest już dostępne.
- Big Blue pracuje nad komputerami kwantowymi od 35 lat. W rzeczywistości, podstawy informatyki kwantowej powstały w laboratoriach IBM. Jeden z chipów kwantowych IBM może wytrzymać więcej niż 100 mikrosekund koherencji. To coś, czego nie doświadczymy nigdzie indziej - powiedział Jerry Chow, kierownik oddziału IBM zajmującego się chmurą kwantową.
Google współpracuje z NASA w kwestii komputerów kwantowych, Microsoft ma własne laboratoria, ale to IBM chce udostępnić tę niezwykłą technologię zwykłym użytkownikom.
Nową usługę IBM każdy zainteresowany może przetestować pod tym adresem.