Internet w Polsce staje się coraz bezpieczniejszy
Raporty firmy Symantec nt. spamu oraz phishingu za miesiąc październik pokazują ogólnoświatowy wzrost liczby internetowych zagrożeń. Średni poziom ataków typu "phishing" wzrósł w stosunku do września - w przeciwieństwie do Polski, której udział w obu internetowych atakach uległ wyraźnemu zmniejszeniu.
Najnowsze dane dotyczące ataków typu „phishing” pokazują globalny wzrost liczby zagrożeń o 17 proc. Niechlubnym rekordzistą pozostają Stany Zjednoczone, które były źródłem 36 proc. wszystkich ataków.
Co ciekawe, w tym rankingu Polska zanotowała spadek z 5. na 7 miejsce. Cyberprzestępcy najchętniej podszywali się pod marki z sektora finansowego i informacyjnego. Wyjątek stanowią Chiny, gdzie aktywność hakerów skupiła się na branży e-commerce. W październiku nastąpił znaczący, 45 proc. wzrost wykorzystania fałszywych stron w językach innych niż angielski – ofiarami coraz częściej stają się włoscy i francuscy internauci.
Drugi opublikowany raport informuje o wzroście udziału spamu w ogólnej liczbie wysłanych wiadomości, który w ostatnim miesiącu osiągnął rekordowy poziom 87 proc (dla porównania w styczniu 2008 roku, poziom spamu oscylował w granicach 78 proc). Prawie co piąta niechciana wiadomość dotyczy produktów lub usług finansowych. Firma Symantec zanotowała wzrost liczby wirusów dołączanych do e-maili - obecnie 2 proc. wysyłanego spamu zawiera złośliwy kod. Co ciekawe, Polska, jako jedyne europejskie państwo, została uwzględniona w rankingu najczęściej spamujących krajów. W październiku znalazła się na 5. miejscu (spadek z miejsca 4.), z 4 proc. udziałem w globalnej wysyłce spamu.