Jak skalibrować ekran smartfona?
Czasami zdarza się, że ekran dotykowy smartfona sprawia wrażenie, jakby stawał się coraz mniej czuły. Bywa też, że reaguje z opóźnieniem na dotyk.
Jeśli wynika to z fizycznego uszkodzenia wyświetlacza, nie ma rady – trzeba się z takim faktem pogodzić albo kupić nową komórkę.
W innych przypadkach można spróbować dokonać kalibracji ekranu bądź przywrócić fabryczne ustawienia smartfona. Ten ostatni wariant skutkuje usunięciem wszystkich zainstalowanych aplikacji i doprowadzenie ustawień do tego stanu, który obowiązywał gdy wyjmowaliśmy telefon z pudełka. Jest to ostateczne rozwiązanie i nie będziemy się zajmować (choć dzięki niemu udaje się na przykład zlikwidować opóźnienia w działaniu ekranu spowodowane niewystarczającą ilością zasobów systemowych). Spróbujemy natomiast skalibrować ekran.
W starszych edycjach Androida dostępne były narzędzia służące do kalibrowania wyświetlacza. Począwszy od systemu w wersji 5 trzeba sięgnąć po zewnętrzne oprogramowanie, takie jak Touchscreen Calibration. Aplikację pobierzemy ze sklepu Google Play. Po zainstalowaniu programu wykonujemy sześć testów, które służą do sprawdzenia reakcji na następujące operacje:
• pojedyncze tapnięcie;
• podwójne tapnięcie;
• długie przytrzymanie;
• przewijanie ekranu w bok;
• uszczypnięcie (pomniejszenie obrazu);
• rozsunięcie palców (powiększenie obrazu).
Kalibrowanie rozpoczynamy od naciśnięcia przycisku CALIBRATE
. Po zakończeniu testów musimy zrestartować smartfon i sprawdzić, czy ekran działa tak jak powinien.
fot. Xiaomi, RedPi Apps, Daniel Roberts – Pixabay