Jak uniknąć niebezpieczeństw związanych ze świątecznymi e-kartkami?
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, której nieodłącznym elementem są świąteczne kartki. Polacy powszechnie wysyłają sobie życzenia w postaci SMS-ów lub e-maili, a tradycyjna korespondencja pocztowa odchodzi do lamusa. Specjaliści z Trend Micro radzą, co zrobić, by uniknąć niebezpieczeństw związanych z wielkanocnymi e-kartkami.
Wielkanoc to nie tylko magia świątecznej atmosfery – to także doskonała okazja dla cyberprzestępców, którzy pod przykrywką elektronicznych życzeń starają się przemycić złośliwy kod zagrażający naszym komputerom. Eksperci z Trend Micro przygotowali zestaw kilku rad, dzięki którym możemy uniknąć zagrożenia związanego z fałszywymi e-kartkami:
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie pochodzenia e-kartki nie należy jej otwierać.
- Warto zastanowić się dwa razy przed kliknięciem w załącznik. Najbezpieczniejsze są te kartki elektroniczne, które pochodzą od osób, które znamy. życzenia od nieznajomych należy traktować z dużą dozą nieufności.
- Powinniśmy zwracać uwagę na szczegóły. Wiele fałszywych kartek elektronicznych wygląda na niegroźne, ale jest kilka elementów, które mogą wzbudzić nasze podejrzenia – np. nieujawnione dane nadawcy czy też literówki w nazwach i imionach.
- Warto zainstalować na komputerze dobre rozwiązanie chroniące nas przed wirusami, robakami i oprogramowaniem szpiegującym, wyposażone także w zaporę sieciową filtrującą przychodzące dane i uniemożliwiającą próby włamań do naszego komputera.
- Zawsze warto uważnie czytać informacje napisane bardzo drobnym druczkiem. Nie należy zgadzać się bezrefleksyjnie na proponowane warunki – uniemożliwi to sytuację, w której pozwala się oszustowi na wysłanie zainfekowanych wiadomości do wszystkich osób ze swojej listy kontaktowej.