Kolejny rekord szybkości transmisji w technologii 3G
Australijski operator Telstra, który uczestniczył w prezentacji mobilnej technologii szerokopasmowej HSPA Evolution z szybkością transmisji danych 42Mb/s, zorganizowanej przez firmę Ericsson w pobliżu Sztokholmu.
Po raz pierwszy na świecie osiągnięto taką szybkość transmisji w produktach dostępnych komercyjnie. Dotychczas klienci mogli liczyć najwyżej na 28 Mb/s.
- Testując technologię HSPA Dual Carrier stwierdziliśmy, że jest to szybkie mobilne rozwiązanie szerokopasmowe, które - gdy tylko będą dostępne kompatybilne urządzenia - znacznie zwiększy szybkość, pojemność i wydajność sieci. - Jak wynika z naszych badań, klienci potrzebują szybszych rozwiązań i wybierają operatorów, którzy mogą im zaoferować najwyższą wydajność po atrakcyjnej cenie - mówi Ulf Ewaldsson, wiceprezes i szef działu produktów radiowych (Product Area Radio) w firmie Ericsson. "Technologia HSPA z szybkością transmisji 42 Mb/s jest już dostępna do wdrożenia".
Dzięki szybszej transmisji użytkownicy mają zapewniony natychmiastowy dostęp w dosłownym znaczeniu tego terminu. Nowa technologia Dual Carrier, którą można wdrożyć tylko w ramach aktualizacji oprogramowania, podwaja szybkość połączeń dla użytkowników znajdujących się w dowolnym miejscu komórki sieci mobilnej, nawet na jej brzegu, gdzie wydajność jest zwykle słabsza. Technologia ta zwiększy również pojemność sieci. Operatorzy mogą dostarczać więcej gigabajtów na stację bazową, co oznacza niższe koszty dostarczania mobilnych usług szerokopasmowych dla klientów.
W dostępnym w handlu sprzęcie i oprogramowaniu zastosowano pierwszy komercyjny zestaw układów obsługujący technologię Dual Carrier z szybkością transmisji 42 Mb/s. W wersjach demonstracyjnych takich rozwiązań przeciętna szybkość transmisji danych pobieranych przez użytkowników wyniosła około 41,5Mb/s.
42 Mb/s jest maksymalną szybkością transmisji na łączach odbiorczych (downlink). Rzeczywiste prędkości pobierania danych mogą być niższe i są zależne od poziomu ruchu w sieci, odległości od stacji bazowej, lokalnych warunków, sprzętu, oprogramowania i innych czynników.