Mechanizmy ochrony prywatności w iOS 13 okazują się skuteczne
Wydając system iOS 13, Apple miał na celu między innymi poprawę prywatności użytkownika i zwiększenie jego kontroli nad zgodami przyznawanymi poszczególnym aplikacjom. Serwis Apple Insider przeprowadził badania, które wykazały, że dzięki odpowiedniemu przebudowaniu mechanizmów ochrony prywatności firmie udało się wpłynąć na zmniejszenie liczby zgód udzielanych aplikacjom przez użytkowników.
Statystyki pokazują, że dokładny opis działania każdego mechanizmu i możliwość wyrażania oraz wycofywania zgody w każdej chwili spowodowały, że 80% użytkowników wyłączyło wszystkim aplikacjom możliwość śledzenia lokalizacji w tle. Jak wynika z danych firmy Teemo zajmującej się śledzeniem lokalizacji, obecnie już tylko połowa zgód na udostępnianie takich danych udzielana jest nieświadomie. Jeszcze 3 lata temu było to blisko 100%.
Wpływ na taki stan rzeczy ma rosnąca świadomość użytkowników dotycząca zarówno sposobu działania funkcji lokalizacji, jak i możliwości jej zablokowania. Sytuacja ta powoduje zmniejszenie tempa napływu do firm kolejnych informacji dotyczących lokalizacji. Sukcesem Apple'a jest też wzmocnienie zabezpieczeń przeglądarki Safari przed śledzeniem korzystających z niej użytkowników.
fot. Apple