Minecraft zmienia przestrzeń miejską na całym świecie
Choć gra Minecraft trafiła na rynek dość dawno, bo w 2009 roku, to jej popularność wcale nie słabnie. Wręcz przeciwnie - zainteresowanie, z jakim spotkała się ta gra już dawno przerosło najśmielsze oczekiwania jej twórców. Miliony ludzi z całego świata godzinami zagrywa się w Minecrafta i wspólnie stawia budynki z pozostałymi członkami społeczności w Trybie Kreatywnym.
Jednak Minecraft to coś więcej niż gra. To fenomen kulturowy, który znany jest praktycznie na każdej długości i szerokości geograficznej: od wietnamskiego Hanoi poprzez ulice Warszawy i Houston. Minecraft to przede wszystkim platforma do projektowania - tak łatwa w obsłudze, że przekształciła się w zasadzie w odrębną formę komunikacji.
Świat według Minecrafta
Wczesną wiosną tego roku, na obrzeżach Hanoi w Wietnamie, 45 uczennic w wieku 15 i 16 lat weszło do pokoju komputerowego w North Thanglong Economic & Technical, szkole o profilu ekonomiczno-technicznym. Przed uczennicami postawiono jedno zadanie: cały dzień wspólnego grania w Minecrafta. Razem zbudowały modele 3D, które ukazały najciemniejsze zakątki ich sąsiedztwa w innym wymiarze: jako bardziej bezpieczne, funkcjonalne i przede wszystkim - piękniejsze miejsca dla nich oraz ich rodzin. Nie było to jednak tylko czcze ćwiczenie wyobraźni. Uczennice biorące udział projekcie stały się członkiniami szerszego programu Block by Block, którego celem jest wykorzystanie mocy gry Minecraft do poprawy jakości życia w przestrzeni publicznej na całym świecie. Do zaprojektowania jej tak, jak chcieliby tego jej mieszkańcy.
Pierwsze kroki inicjatywa Block by Block stawiała w Nairobi, w Kenii. Po pilotażowym projekcie na polu sportowym Silanga, punkt ciężkości został przesunięty do miejscowości Dandora - niegdyś dobrze zaplanowanego obszaru, który w ciągu kilku lat mocno podupadł i zaczął przypominać slumsy. Obecnie Dandora zmaga się z przestępczością, jest także największym składowiskiem śmieci w Afryce Wschodniej. Młodzi mieszkańcy Dandory zyskali jednak możliwość przeprojektowania swojego miejsca na ziemi w Minecraft. Blok po bloku - skonstruowali obszar, o którym marzą.
- Projektowanie w Minecraft umożliwiło ludziom w Dandorze poznanie zalet różnych rozwiązań projektowych i wizualizowanie ich pomysłów. Zachęciło to także ludzi do szerszego zrozumienia środowiska miejskiego, publicznego zabierania głosu w swoich sprawach, większego zaufania do swoich pomysłów. Poprawiło to ich relacje ze środowiskiem i społecznościami, w których żyją. Wielu uczestników miało okazję po raz pierwszy wyrazić publicznie opinie na temat lokalnych kwestii - mówi Pontus Westerberg, koordynator akcji Block by Block
Miliony ludzi każdego dnia konstruują, blok po bloku, swój własny świat. Zastanawiają się nad swoim otoczeniem i nad tym, jak można by je zmienić, by stało się lepszy, miejscem do życia. Budują z bloków Minecrafta świat taki, jakim chcieliby go widzieć. W jakim chcieliby mieszkać. I być może właśnie to jest najważniejszą funkcją tej gry, która dzięki temu jest czymś znacznie więcej, niż po prostu kolejną grą.