Najczęstsze przyczyny cyberataków na firmy
Epidemia ransomware'u o nazwie WannaCry, która spowodowała ostatnio infekcję systemów w dziesiątkach krajów i dotknęła również usługi publiczne utrudniając w wielu przypadkach funkcjonowanie społeczeństwa, bazuje na luce w zabezpieczeniach protokołu Windows Server Message Block (SMB), MS17-010. Firma Microsoft udostępniła stosowną aktualizację w marcu i rozprzestrzenianie się WannaCry byłoby znacznie bardziej ograniczone, gdyby zaktualizowano więcej systemów operacyjnych. Dane telemetryczne pochodzące z F-Secure Radar, narzędzia do zarządzania lukami w zabezpieczeniach, wskazują, że protokół Windows SMB działa w 15 proc. hostów. Przykład WannaCry pokazuje, dlaczego administratorzy powinni zadbać o to, aby system był zawsze zaktualizowany.
Phishing znalazł się na 1. miejscu wśród najpopularniejszych metod ataku stosowanych wobec instytucji finansowych według badania PwC z 2016 roku. Jeden z ostatnich eksperymentów przeprowadzonych przez F-Secure pokazał, że w link zawarty w sfałszowanym mailu udającym wiadomość z serwisu LinkedIn kliknęło aż 52% pracowników.
Nową lukę w zabezpieczeniach identyfikuje się co 90 minut, a każdego roku ujawnianych jest kilka tysięcy podatności. Wyeliminowanie nowej luki w zabezpieczeniach trwa średnio 103 dni . Z drugiej strony, według badań Gartnera, czas, w którym nowe luki w zabezpieczeniach są wykorzystywane przez cyberprzestępców skrócił się z 45 do 15 dni w ciągu ostatniej dekady . Gartner zauważa, że „luki w zabezpieczeniach wykorzystane w okresie zerowym (tzn. kiedy producent nie wie o problemie lub nie jest jeszcze dostępna poprawka) stanowiły średnio 0,4 proc. podatności wykorzystywanych każdego roku w ciągu ostatniego dziesięciolecia".
Najlepszym sposobem zwalczania cyberataków jest przewidzenie ich poprzez łatanie luk w zabezpieczeniach, zanim ktoś spróbuje je wykorzystać.