Najgroźniejsze wirusy w sierpniu
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje sierpniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).
Podobnie jak dotychczasowe raporty tak i ten został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.
Na powyższym wykresie widzimy jaki procentowy udział w infekcjach w sierpniu miały miasta z Top 10. Poniższa tabela stanowi uzupełnienie dla wykresu. Widać w niej jakie zmiany zaszły w Top 10 w przeciągu miesiąca (zestawienie z lipca dostępne jest pod adresem http://www.viruslist.pl/news.html?newsid=548).
Warszawa cały czas utrzymuje się na pierwszej pozycji. Swoich miejsc na liście nie zmieniły także Gdańsk i Katowice, zajmując kolejno ósmą i dziewiątą lokatę. Większość miast była obecna w poprzednim zestawieniu. Jedyną nowością jest tutaj Kraków z trochę ponad 1% infekcji w skali kraju. Największy, niechlubny awans zaliczył Lublin, przesuwając się z miejsca dziesiątego na siódme. Awans zanotował także Wrocław, który przesunął się z trzeciego miejsca na drugie.
Na poniższej mapie pokazano poziom infekcji w poszczególnych województwach. Wszystko zostało sporządzone w oparciu o legendę, gdzie konkretny kolor odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcjach w skali kraju:
• poniżej 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
• między 20,01% a 30% - kolor czerwony
• powyżej 30% - kolor bordowy
Województwo mazowieckie podobnie jak w poprzednim miesiącu jest jedynym zaznaczonym na mapie na bordowo, a więc posiadającym ponad 30% infekcji na cały kraj. Warto jednak podkreślić, że większość ruchu szkodliwego oprogramowania w tym województwie wywpdzo się z Warszawy. Pojawiło się także więcej województw inicjujących ponad 5% infekcji (kolor pomarańczowy na mapce).
Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników. Analogiczne zestawienie dla całego świata znajduje się pod adresem http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=551.