Pierwszy komercyjny mikroprocesor skończył 50 lat
Pół wieku później
Przed 50 laty firma Nippon Calculating Machine Corp. zamówiła w Intelu układy scalone do prototypowego kalkulatora Busicom 141-PF. Chipy zaprojektowali inżynierowie Intela: Federico Faggin, Tedd Hoff i Stan Mazor. Jednym ze skonstruowanych wtedy układów był 4-bitowy mikroprocesor Intel 4004.
Wczoraj, 15 listopada, chip 4004 obchodził 50. urodziny i z tej okazji dyrektor generalny Intela powiedział:
„W tym roku przypada 50. rocznica opracowania układu 4004. Pomyślcie, jak wiele osiągnęliśmy w ciągu ostatniego półwiecza. To był przełom techniczny – chwila, która tak naprawdę dała początek erze komputerów"!
Układ 4004 był wielkości paznokcia, a jego moc obliczeniowa była mniej więcej taka, jaką miał pierwszy komputer zbudowany w 1946 roku, zajmujący spore pomieszczenie. Konstrukcja ta legła u podstaw budowy mikroprocesorów, które znalazły zastosowanie we wszystkich późniejszych urządzeniach elektronicznych, od prostych kalkulatorów, poprzez komputery osobiste, urządzenia sieciowe, przemysłowe, sztuczną inteligencję, superkomputery i inne.
Wyprodukowanie i zastosowanie w ogólnodostępnym urządzeniu układu 4004 było dowodem na to, że możemy sprawnie dokonywać tysięcy obliczeń na sekundę za pomocą chipów o powierzchni 1 cm2 i mniejszej. Dlatego był to tak doniosły moment i początek technologii obliczeniowej, jaką znamy dzisiaj. Nie trzeba dodawać, jak bardzo te odkrycia zmieniły świat, w którym żyjemy.
Inżynier Federico Faggin mówi:
„Patrząc wstecz na rok 1970, było oczywiste, że mikroprocesory zmienią sposób, w jaki projektujemy systemy, przechodząc od wykorzystania sprzętu do oprogramowania. Jednak tempo ich rozwoju i wprowadzenia do użytku w przemyśle było naprawdę zaskakujące".
fot. Intel