Po kontroli skarbowej Komputronik ma problemy [Uaktualnienie]
Zaległości dotyczą zakwestionowanych przez pracowników skarbówki wpłat VAT-u za marzec, kwiecień i maj 2014 r. Decyzja dotarła do spółki na początku marca.
Na szczęście urzędnicy nie nadali decyzji klauzuli natychmiastowej wykonalności, więc Komputronikowi bankructwo jeszcze nie grozi. Firma złożyła w Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego. Rozpoczęły się już rozmowy z bankami na temat dalszego modelu funkcjonowania spółki.
Komputronik opracował wstępny plan restrukturyzacji, jak twierdzą dziennikarze portalu Business Insider. Obejmuje on m.in. umorzenie wysokości wierzytelności głównych o 40% i ich spłatę w ratach kwartalnych, umorzenie całości odsetek od zaległych wierzytelności należnych wierzycielom do dnia otwarcia postępowania sanacyjnego i po tym dniu oraz umorzenie całości pozostałych wierzytelności ubocznych od wszystkich rodzajów długów. Spółka planuje też redukcję zatrudnienia o około 20%.
Rozmowy z bankami nie będą jednak łatwe. Trzy z nich (Santander Bank Polska, Millennium Bank i Bank Pekao) odpowiadają za 94% zewnętrznego finansowania spółki. Na dodatek, kiedy pod koniec ubiegłego roku firma przedłużała z nimi umowy, te zawarły klauzulę o ograniczeniu finansowania zależną od decyzji kontroli skarbowej za rok 2014. Powołując się na ten zapis, już trzy dni po decyzji skarbówki Bank Pekao wypowiedział umowę kredytową.
Komputronik poinformował także, że obecnie toczy się postępowanie podatkowe dotyczące VAT-u za styczeń 2015 r. Kwestionowane są w nim rozliczenia podatku na kwotę 7,3 mln zł. Kontrola w tej sprawie została przedłużona do 29 kwietnia br.
Od decyzji UCS przysługuje odwołanie, z którego firma skorzysta. W oświadczeniu, jakie przysłał nam Komputronik, czytamy, że „zarówno w ocenie Zarządu, jak i ocenie dwóch niezależnych doradców podatkowych decyzja jest rażąco bezpodstawna i zawiera wiele błędów formalnych i proceduralnych, zatem prawdopodobieństwo jej uchylenia jest wysokie".
W spółce kontrole podatkowe przeciągają się już od 5 lat. To powoduje spadek zaufania instytucji finansowych do przedsiębiorstwa i, jak dało się zauważyć, wpłynęło na mniej satysfakcjonujące wyniki finansowe. Jednak w opublikowanych pod koniec lutego wynikach Grupy Kapitałowej Komputronik S.A. wykazano już polepszenie wyników, a wynik EBIDTA dla Grupy wyniósł ponad 12 mln zł.
W cytowanym oświadczeniu zarząd Komputronika podkreśla, że klienci w dalszym ciągu mogą swobodnie korzystać z pełnej oferty obu spółek. Zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklep internetowy nadal będą prowadzić sprzedaż, wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, konsumenci będą mieć swobodny dostęp do pełnej oferty produktowej i usługowej, a także będą bez przeszkód mogli korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru.
Komputronik należy do 100 największych polskich przedsiębiorstw i ma w Polsce ponad 200 salonów stacjonarnych.
fot. Photo Mix – Pixabay