Polacy zajęli 2. miejsce w mistrzostwach świata w programowaniu
Studenci z Sankt Petersburga zdobyli złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym sponsorowanych przez IBM. Polscy studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zajęli drugie miejsce.
Troje studentów z Sankt Petersburg University of IT Mechanics and Optics zostało zwycięzcami Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym 2012, organizowanych przez ACM i ICPC. Sponsorowane przez IBM zawody, nazywane potocznie Bitwą Umysłów, były wyzwaniem dla drużyn z 112 uczelni, które musiały rozwiązać wyjątkowo skomplikowane problemy programistyczne w ciągu pięciu godzin.
- To naprawdę bardzo ekscytujący dzień i wszyscy bardzo cieszymy się z wicemistrzostwa świata. Oczywiście pozostaje lekki niedosyt, tym bardziej, że do poprawnego rozwiązania dziesiątego zadania zabrakło nam tylko kilku minut. Ale mamy ogromną satysfakcję, że zdobyliśmy złote medale i w światowym finale poprawnie rozwiązaliśmy tyle samo zadań co zwycięska drużyna z Sankt Petersburga - powiedział po zajęciu drugiego miejsca Wojciech Śmietanka, jednocześnie współwłaściciel firmy programistycznej Clic Software.
Zadaniem konkursu jest rozwiązanie jak największej liczby problemów programistycznych w jak najkrótszym czasie. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom programowania i rozwiązywania problemów, drużyna z Sankt Petersburga rozwiązała 9 zadań w ciągu pięciu godzin. Mistrzowie Świata powrócą do domu z "Pucharem Mistrzów Świata" jak również innymi nagrodami i zagwarantowaną oferta pracy bądź stażu w IBM.
- Jako jedna z wiodących firm technologicznych na świecie, IBM dostrzega jak ważne jest dostarczenie studentom możliwości i inspiracji, aby mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w rozwoju technologii i doskonalić swoje umiejętności - powiedział Salvatore Vella, wiceprezes ds. architektury i technologii w IBM Software Group. " Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu studentów podczas konkursu i zamierzamy nagrodzić niektórych z nich stażami i ofertami pracy w IBM, by budować mądrzejszy, lepszy świat - dodał.
- IBM jest blisko zainteresowany współpracą ze wszystkimi finalistami Mistrzostw. Wszyscy członkowie trzech najlepszych drużyn dostaną propozycję pracy w dowolnym wybranym przez siebie biurze lub ośrodku IBM na świecie - powiedziała Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM Polska i Kraje Bałtyckie.
- Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym są znakomita okazją dla studentów z całego świata do spotkania, współpracy i wymiany poglądów oraz doświadczeń," mówi doktor Bill Poucher, dyrektor wykonawczy ICPC oraz profesor na Uniwersytecie Baylor.