Polska informatyka: zarys historii
Nakładem Polskiego Towarzystwa Informatycznego ukazała się książka autorstwa Marka Hołyńskiego – współtwórcy polskiej myśli informatycznej, absolwenta Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, który w latach 1981–89 wykładał na wydziale informatyki Uniwersytetu Bostońskiego, prowadził badania w słynnym Massachusetts Institute of Technology (MIT), a w Dolinie Krzemowej projektował graficzne stacje robocze w nieistniejącej już firmie Silicon Graphics (SGI).
Liczne anegdoty, smaczki i błyskotliwy styl autora powodują, że naszpikowaną ciekawostkami „Polską informatykę: zarys historii" czyta się niczym sensacyjną powieść – z wypiekami na twarzy. Z pasjonującej lektury dowiemy się m.in., że już niecałe 100 lat temu IBM był rozpoznawalny w Polsce (kalkulator tej firmy miała warszawska Fabryka Budowy Parowozów), że termin „oprogramowanie" stworzono w analogii do „ożaglowania", że pierwszą poprawnie działającą rodzimą maszynę cyfrową – XYZ – uruchomiono już jesienią 1958 roku.
Tak więc, jeśli nurtują cię pytania w stylu który polski polityk jako pierwszy miał adres e-mailowy, gdzie powstała pierwsza nad Wisłą strona internetowa, dlaczego ś.p. inż. Jacek Karpiński, zwany polskim Billem Gatesem, zamiast rozwijać konstrukcje rodzimych komputerów (K-202) zaczął hodować świnie pod Olsztynem, koniecznie sięgnij po egzemplarz „Polskiej informatyki: zarys historii". Publikacji nie można kupić, ale można ją zdobyć. W tym celu należy wysłać mail do PTI lub skontaktować się z wydawcą za pośrednictwem fanpage'a na FB.