Problem zużytych kartridży - co zrobić?
Polacy zużywają rocznie ponad 9 milionów atramentowych wkładów do drukarek. Jeśli przyjąć, że przeciętny kartridż waży 10 dag, wszystkie razem ważyłyby tyle, co 153 słonie! Dziś na polskie wysypiska śmieci trafia aż 90% zużytych wkładów do drukarek. Odpadów może być jednak mniej, jeśli postawimy na recykling.
Dlaczego warto?
Niektórym wydaje się, że jeśli coś nie jest papierem, plastikiem, szkłem lub aluminium, to nie nadaje się do segregacji. – Kartridże tak samo nadają się do recyklingu, jak inne materiały – przekonuje Sławomir Kuczyński z firmy Eco Service, która zajmuje się zbiórką zużytych materiałów eksploatacyjnych. – Dzięki ponownemu wykorzystaniu niektórych podzespołów z kartridży oraz zaoszczędzonym w ten sposób surowcom i energii koszty wytworzenia nowego wkładu do drukarki spadają nawet o 50% - dodaje.
Co robić?
Górę śmieci zmniejszymy, zmieniając swoje nawyki. Wyrzucanie kartridży razem z innymi odpadami nie ma sensu, zwłaszcza gdy istnieje tak wiele możliwości pozwalających je efektywnie segregować. W wielu elektromarketach i mniejszych sklepach komputerowych stoją specjalne pojemniki, do których można wrzucać zużyte wkłady. Dodatkowo firma Eco Service rozprowadza koperty, do których wystarczy włożyć pusty kartridż i bez żadnych opłat wrzucić do skrzynki pocztowej. Zarówno pojemniki, jak i koperty można znaleźć w sieciach sklepów Saturn, MediaMarkt czy Komputronik. Jak wygląda życie po życiu?
Puste kartridże poddawane są najpierw dokładnej selekcji - nie każdy bowiem nadaje się do ponownego przetworzenia i musi zostać zutylizowany. Gdy zostaną posegregowane, część podzespołów jest wykorzystywana przy produkcji nowych wkładów. W ten sposób znów trafią do naszych drukarek, a po ich wyeksploatowaniu cykl recyklingu można rozpocząć od nowa. Co ważne, współczesne technologie pozwalają zachować tę samą jakość, co w produktach wytworzonych od podstaw.
Każdy pusty wkład ma wartość. Korzystając z kopert firmy Eco Service, klienci wspierają akcję prowadzoną przez UNICEF na rzecz dzieci w krajach rozwijających się. Jeden kartridż to złotówka przeznaczana na konto tej organizacji.
Foto: stock.xchng / aarenyes