Smartfon pomaga kontrolować dostarczanie leków do mózgu
Jak donosi Nature Biomedical Engineering, wynalazek pozwala na podawanie leków wprost do mózgu i stosowanie precyzyjnej terapii światłem ukierunkowanej na konkretne neurony. Urządzenie skonstruowane przez zespół naukowców z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i techniki (KAIST) oraz Uniwersytet Kolorado w Boulder wykorzystuje specjalne wkłady z lekami, przypominające wyglądem klocki Lego, oraz potężne energooszczędne łącze Bluetooth, a cały system jest sterowany za pomocą eleganckiego i prostego interfejsu użytkownika na smartfonie. – Bezprzewodowe urządzenie umożliwia długotrwałą neuromodulację chemiczną i optyczną, która nigdy wcześniej nie była możliwa – mówi Raza Qazi, jeden z badaczy KAIST.
Zamiast rurek – Bluetooth
Bezprzewodowa technologia znacznie przewyższa konwencjonalne metody stosowane dotąd przez neurobiologów, polegające na stosowaniu sztywnych metalowych rurek i światłowodów. Oprócz ograniczenia ruchu pacjenta na skutek połączenia z nieporęcznym sprzętem, ta sztywna struktura powodowała zwykle uszkodzenia miękkiej tkanki mózgowej i nie nadawała się do długotrwałego stosowania. Nowa technologia pozwala na podawanie preparatów przez sondę o grubości ludzkiego włosa, na końcu której dodatkowo znajduje się dioda LED, mniejsza od ziarenka soli, pozwalająca na stymulację neuronów światłem.
Do leczenia bólu i depresji
Urządzenie jest obecnie testowane na myszach, trwają już prace nad zastosowaniami klinicznymi. W przyszłości nowa technologia może być pomocna w wykrywaniu chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, a także w leczeniu uzależnień, depresji i bólu.
fot. KAIST