A A A

TikTok będzie walczył z niebezpiecznymi wyzwaniami

18 listopada 2021, 13:00
Serwis zauważył problem zachęcania do zagrażających zdrowiu i życiu zachowań oraz rozprzestrzeniania fałszywych wiadomości.
TikTok będzie walczył z niebezpiecznymi wyzwaniami

Nie wchodź na górę skrzynek

Według TikToka około jedna piąta młodych użytkowników internetu bierze udział w tzw. wyzwaniach, czyli wykonywaniu często niebezpiecznych czynności, które są dokumentowane w postaci zapisu wideo.

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis wynika, że tylko jeden użytkownik na 50 wziął udział w wyzwaniu, które można zakwalifikować jako niebezpieczne, a jeden na 300 w wydarzeniu bardzo niebezpiecznym.

Niektóre z wyzwań, którym próbują podołać nastoletni internauci, mogą być naprawdę groźne. W ubiegłym roku popularna była zabawa pod nazwą „łamacz czaszek". Polegała ona na podcięciu podskakującej osoby, która wskutek tego upadała i uderzała tyłem głowy o podłoże. W wielu przypadkach kończyło się to poważną kontuzją.

Innym pomysłem nastolatków spragnionych popularności było wyzwanie polegające na wspinaniu się na stosy skrzynek z mlekiem, co groziło upadkiem z dużej wysokości.

TikTok opublikował także raport bazujący na ankiecie przeprowadzonej wśród nauczycieli, rodziców i prawie 5,5 tys. dzieci w wieku od 13 do 19 lat. Badanie wykonano w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz krajach Europy i Ameryki Łacińskiej.

W dokumencie można znaleźć dane na temat rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Przykładowo, pojawiły się wiadomości na temat złowrogiej postaci zwanej Momo, która rzekomo miała stawiać dzieci przed wyzwaniami polegającymi na dokonywaniu samookaleczeń. Jak się okazało, była to fałszywka, jednak większość (63 proc.) młodych odbiorców przekazu o Momo stwierdziło, że miał on negatywny wpływ na ich samopoczucie.

TikTok stwierdza w raporcie, że będzie reagował na niebezpieczne wyzwania w serwisie i blokował związane z nimi materiały, ale także „zacznie usuwać fałszywe i alarmujące ostrzeżenia o nich, ponieważ mogą one wyrządzić krzywdę dzieciom, traktującym na przykład fikcyjne samookaleczenia jako prawdziwe".

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto