A A A

TrojanDownloadery przodują na czarnej liście

2 września 2009, 16:26
TrojanDownloadery przodują na czarnej liście

Listę największych zagrożeń w sierpniu infekujących komputer opublikowała firma ESET.

Największe spustoszenie w sierpniu, jak i w poprzednich miesiącach siał robak Conficker. Był on przyczyną ponad 8% wszystkich wykrytych infekcji w komputerach. Martwi także obecność na liście aż trzech zagrożeń typu TrojanDownloader - czyli programów, które nie tylko infekują komputer użytkownika, ale także pobierają kolejne złośliwe aplikacje.

Jednym z nich jest Win32/TrojanDownloader.Bredolab, który który pełni rolę pośrednika w procesie infekowania komputera użytkownika kolejnymi zagrożeniami. Jakby tego było mało, Bredolab może deaktywować niektóre procesy generowane przez oprogramowanie antywirusowe i kopiuje się do folderu systemowego, tworząc w rejestrze klucz, dzięki któremu uruchamia się przy każdorazowym starcie systemu operacyjnego. Aplikacja komunikuje się z zewnętrznym serwerem po protokole http.

 

 

Kolejnym zagrożeniem jest Win32/TrojanDownloader.Swizzor, który po zainstalowaniu się "zalewa" użytkownika ogromną ilością reklam za pomocą programów typu adware. Jeśli natomiast nie chcemy, by nasze pliki audio bez naszej zgody i wiedzy zostały przerobione na format WMA powinniśmy wystrzegać się WMA/TrojanDownloader.GetCodec.Gen. W momencie, kiedy owy plik WMA zostaje otwarty, pojawia się komunikat o konieczności pobrania brakującego kodeka, który w rzeczywistości okazuje się kolejnym groźnym programem.

Jeśli nie chcemy być swiadkami tak przykrych dla nas zdarzeń, powinniśmy korzystać z programów typu firewall lub z pakietów bezpieczeństwa, w skład których wchodzi zapora osobista. Należy również pamiętać o regularnym aktualizowaniu swojego systemu operacyjnego. Zaleca się również regularne skanowanie komputera programem antywirusowym lub darmowym skanerem online.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net społeczności ponad 10 milionów użytkowników programów ESET, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto