A A A

Twitter eksperymentuje z mechanizmem FLoC

6 lipca 2021, 14:50
Serwis mikroblogowy jest prawdopodobnie pierwszą dużą platformą obsługującą zaproponowaną przez Google'a technologię.
Twitter eksperymentuje z mechanizmem FLoC

Budujemy kohorty

Technologia FLoC (Federated Learning of Cohorts) ma – według Google'a – zastąpić ciasteczka firm zewnętrznych jako mechanizm pozwalający dostarczać internautom spersonalizowane reklamy.

 

Inni nie chcieli

Istotą FLoC-a jest łączenie użytkowników sieci w duże grupy osób mających podobną historię surfowania. Dysponując wiedzą na temat upodobań członków takiej grupy (kohorty) operator systemu reklamowego mógłby prezentować treści dopasowane do zainteresowań wielu osób, bez konieczności śledzenia każdego z osobna.

Teoretycznie pomysł wydaje się sprzyjać zachowaniu prywatności internautów, jednak wzbudza spore kontrowersje. Oprotestowała go organizacja EFF (Electronic Frontier Foundation), firma Apple, Fundacja Mozilla (przeglądarki Safari i Firefox nie obsługują mechanizmu FLoC), WordPress (platforma ma domyślnie blokować technologię Google'a) i wielu innych. Także Amazon uniemożliwia na własnych stronach zbieranie danych dla potrzeb łączenia internautów w kohorty.

Jest jednak pewien wyjątek. Jane Wong, zajmująca się badaniem kodów źródłowych aplikacji i stron WWW, stwierdziła, że dane dla potrzeb mechanizmu FLoC zbiera Twitter. Dotyczy to zarówno strony internetowej portalu, jaki i aplikacji mobilnej.

O swoim odkryciu Wong poinformowała za pośrednictwem Twittera. Przywołała równocześnie obiekcje dotyczące nowej technologii zgłaszene przez EFF.

Zarzuty stawiane Google'owi i mechanizmowi FLoC wynikają m.in. z faktu, że zastosowanie systemu kohort wcale nie musi oznaczać porzucenia innych metod identyfikacji użytkowników sieci (na przykład fingerprintingu). Co więcej, koncern z Mountain View dzięki technologii FLoC poprawia własną pozycję w branży reklamowej. Za grupowanie internautów w kohorty mają odpowiadać przeglądarki WWW i aplikacje sieciowe – a tak się składa, że to właśnie Google będzie dysponować najbardziej wydajnym źródłem danych wykorzystywanych w celu pozycjonowania reklam. Firma jest dostawcą najpopularniejszego browsera, a poza tym to w jej systemie operacyjnym najczęściej uruchamiane są aplikacje takie jak Twitter, Facebook albo Instagram.

fot. Unsplash


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto