USA ostrzegają UE przed antyamerykańską polityką technologiczną
Sygnał ostrzegawczy
Prezydent USA, Joe Biden, był w tym tygodniu gościem w Parlamencie Europejskim. Tuż przed jego wizytą Stany Zjednoczone ostrzegły Unię Europejską przed dalszym prowadzeniem protekcjonistycznej polityki, której negatywne skutki odczuwają amerykańskie firmy. Wątpliwości Białego Domu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego budzi nowa Ustawa o Rynkach Cyfrowych (zwana skrótowo DMA), planowana przez Wspólnotę.
Uczciwa konkurencja
Ustawa ma ograniczyć potęgę tzw. Big Techu i zwiększyć konkurencyjność technologiczną. Unia chce, by największe firmy musiały m.in. udostępniać własne dane przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na ich platformie. Przykładowo, Amazon ukrywa przed sprzedawcami część statystyk i uniemożliwia im w ten sposób dokładne śledzenie trendów sprzedażowych, samemu osiągając dzięki tym danym korzyści. Lista postulatów UE jest bardzo obszerna – to największa od 20 lat tak duża zmiana przepisów dotyczących technologii.
W imię dobrej współpracy
- Niepokoją nas szczególnie ostatnie komentarze sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. Ustawy o Rynkach Cyfrowych, które sugerują, że DMA powinna skupiać się tylko na pięciu największych amerykańskich firmach – takie słowa padają w e-mailu przedstawiciela Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ujawnionym prze Financial Times.
Amerykanie są zdania, że sztuczne ograniczenia mogą zaszkodzić obywatelom Europy i zahamować innowacje gospodarcze w państwach członkowskich. Obecny kształt aktu ma zdaniem Białego Domu mocno utrudniać wypracowanie wspólnych regulacji. Jest to o tyle istotne, że podczas szczytu w Brukseli padło zobowiązanie stworzenia Rady Handlu i Technologii. W nawiązaniu porozumienia nie pomagają natomiast deklaracje takie jak wypowiedź eurodeputowanego z Niemiec, który wprost nazwał Google'a, Amazona, Apple'a, Facebooka oraz Microsoft największymi problemami dla UE.
O wątpliwościach zostali już oficjalnie poinformowanie delegaci UE. Temat jest poruszany przy okazji szczytu G7 nieprzypadkowo. W ostatnim czasie trwa proces odbudowy zachwianych w ostatnich latach relacji między Stanami Zjednoczonymi a Wspólnotą. Jednym z sygnałów poprawy nastrojów ma być wyjaśnienie trwającego już 17 lat sporu o dotacje dla producentów samolotów. Strony uznały, że nie będą ostatecznie nakładać na siebie wzajemnych kar finansowych.
fot. Pixabay