A A A

Ubezpieczenie smartfona. Czy warto je mieć?

21 sierpnia 2018, 07:00
Telefon komórkowy to nie tylko narzędzie do komunikacji z innymi, ale również do płacenia czy zdobywania informacji, robienia zdjęć czy słuchania muzyki. Przy częstym i intensywnym użytkowaniu smartfona nietrudno o „wypadek” z jego udziałem. Wystarczy, że wysunie się z dłoni albo uderzy z impetem o podłogę - katastrofa gotowa. Jak się ustrzec przed finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia?
Ubezpieczenie smartfona. Czy warto je mieć?

Jak niszczymy swoje smartfony?

Firma Motorola postanowiła sprawdzić, jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia telefonu. Z przeprowadzonych badań wynika, że zmorą użytkowników smartfonów jest tzw. „pajączek" na ekranie urządzenia. To nic innego jak pęknięcie na wyświetlaczu, które co prawda zazwyczaj nie ma wpływu na działanie urządzenia, ale z pewnością razi w oczy i ogranicza widoczność tego, co na ekranie. Miało z nim styczność ponad 50% użytkowników smartfonów.

Uszkodzenie to występuje tak często z kilku powodów. Po pierwsze, ekran zajmuje znaczną część powierzchni telefonu. Po drugie, smartfony choć zaawansowane technologicznie i wydajne, to mimo wszystko są bardzo kruche. Co ciekawe, mało kto decyduje się na naprawę takiego uszkodzenia, jako że koszty w przypadku niektórych modelów są tak wysokie, że jest to zwyczajnie nieopłacalne.

Inną, równie popularną, przyczyną powstania niemałych zniszczeń jest zalanie. Wystarczy chwila nieuwagi, by oblać telefon kawą czy herbatą. Urządzenia często też psują się na kontaktu z wodą, np. deszczem lub śniegiem. Oczywiście na rynku znajdziemy wodoodporne i wodoszczelne modele smartfonów, z którymi można nawet nurkować, ale nie wszystkie telefony oferują nam taką możliwość.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń z tytułu zalania jest nienarażanie urządzenia na działanie wody. Są jednak sytuacje, których nie sposób uniknąć - wtedy z opresji wybawi nas ubezpieczenie.

Ubezpieczenie dla smartfona

Kupujemy polisę dla samochodu czy domu, dlaczego więc nie objąć ochroną telefonu? W końcu smartfony z wyższych półek kosztują nawet kilka tysięcy złotych, więc ich utrata lub uszkodzenie może być bardzo dotkliwe dla ich właścicieli. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni nas przed nieplanowanymi wydatkami.

I tak, jedno z najpopularniejszych na rynku brytyjskim ubezpieczeń dedykowanych smartfonom - tzw. Phone insurance - obejmuje ochroną przypadkowe uszkodzenia, zalania, niespodziewane awarie, w tym uszkodzenia i awarie dedykowanych smartfonowi akcesoriów takich jak słuchawki czy ładowarka. Ponadto właściciel może liczyć na rekompensatę finansową, gdy urządzenie zostanie mu skradzione lub gdy je zgubi. W Polsce również nie brakuje polis tego typu, warto jednak przez podpisaniem umowy zapoznać się z tym, co oferuje dany pakiet, gdyż nie wszystkie są tak samo rozbudowane.

Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?

Miesięczny koszt ubezpieczenia smartfona to wydatek rzędu kilkunastu złotych za podstawową ochronę. Oczywiście im więcej oferuje polisa, tym wyższą cenę przyjdzie nam za nią zapłacić. Gdy oczekujemy, że ochroną objęty zostanie nie tylko telefon ale też kompatybilne mu akcesoria, wtedy cena może wzrosnąć do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych.

Pojawia się więc pytanie, czy to się w ogóle opłaca? Jeśli nasze urządzenie pochodzi z rynku wtórnego i daliśmy za nie kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, to raczej nie. Ale gdy jest to iPhone kupiony za 5-7 tysięcy złotych, polisa ubezpieczeniowa może się przydać.

Fot. AdobeStock


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto