Windows 10 - pierwsze spojrzenie
Windows 10 dostosowuje się do urządzeń, z których korzystają klienci - od konsoli Xbox po komputery PC, od telefonów po tablety oraz drobne urządzenia - a doświadczenie z ich używania jest spójne i kompatybilne. Windows 10 będzie wspierał największy wachlarz urządzeń - od "Internetu Rzeczy" (Internet of Things) po centra danych przedsiębiorstw na całym świecie. Microsoft dostarcza również deweloperom zunifikowaną platformę do tworzenia aplikacji na wszystkie urządzenia wraz z jednolitym sklepem z aplikacjami. Deweloperzy będą mogli stworzyć jedną aplikację i łatwo dostarczać ją na wiele typów urządzeń, umożliwiając użytkownikom jeszcze wygodniejsze odkrywanie, kupowanie i aktualizowanie aplikacji.
Jednym z obszarów, który został usprawniony system, jest tożsamość użytkownika - nowy system ma zapewnić zwiększoną odporność na włamania, kradzież lub phishing. Windows 10 wspierać będzie zaawansowaną ochronę danych biznesowych dzięki zastosowaniu mechanizmu kontenerów oraz separacji danych na poziomie aplikacji i plików. Ochrona informacji zostanie utrzymana niezależnie od tego, dokąd dane zostaną przesłane.
Zarządzanie i wdrażanie systemu zostało uproszczone z myślą o obniżeniu kosztów, uwzględniając aktualizację z poprzednich wersji Windows 7 i 8, w sposób, który pozwala uniknąć scenariusza wymagającego usunięcia poprzedniej wersji Windows. Klienci biznesowi będą mogli w sposób decydować, jak często wdrażać będą innowacje systemu Windows. Ponadto firmy będą mogły dostosować sklep z aplikacjami do swoich potrzeb biznesowych i środowiska, w jakim pracują. Sklep z aplikacjami pozwoli na zbiorcze licencjonowanie, elastyczną dystrybucję oprogramowania oraz możliwość odzyskania lub ponownego wykorzystania licencji, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Techniczna wersja testowa Windows
Techniczna wersja testowa Windows 10 (Technical Preview) dostarcza takie nowe funkcje jak:
- Rozszerzone Menu Start: znane Menu Start powróciło. Umożliwia łatwiejsze korzystanie i szybszy dostęp do najpopularniejszych funkcji systemu. Menu zawiera również nowy element umożliwiający zamieszczenie spersonalizowanej zawartości: ulubionych aplikacji, programów, kontaktów oraz stron www.
- Uruchamianie aplikacji w oknach: aplikacje z Windows Store teraz otwierają się w takim samym formacie, co programy desktopowe. Można zatem zmieniać ich rozmiar, umieszczać w dowolnym obszarze ekranu oraz wykorzystywać pasek tytułowy, na którym znajdą się polecenia maksymalizowania, minimalizowania i zamknięcia okna jednym kliknięciem.
- Ulepszona praca z wieloma aplikacjami (snap enhancements): praca z wieloma aplikacjami jednocześnie ma być łatwiejsza dzięki ulepszonym mechanizmom rozmieszczenia okien aplikacji. Można umieścić do czterech aplikacji na jednym ekranie z nowym geometrycznym układem okien. Windows będzie optymalizować rozmieszczenie okien oraz zasugeruje jak wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.
- Nowy przycisk Podgląd Zadań: nowy przycisk Podgląd Zadań (Task View) na pasku zadań umożliwia podgląd wszystkich otwartych aplikacji i plików, co umożliwia wygodniejsze przełączanie się między oknami i utworzonymi pulpitami, za pomocą jednego kliknięcia.
- Wiele pulpitów: Zamiast wielu aplikacji i plików nakładających się na jednym pulpicie, można z przełączyć się pomiędzy odrębnymi pulpitami stworzonymi dla różnych celów i projektów - niezależnie czy do pracy, osobistego użytku czy innych zastosowań.
Kiedy zadebiutuje nowy system? W 2015 roku. Bardzo możliwe, że dopiero w okolicach października 2015.