Windows 10 zapowiada się coraz lepiej
Universal Windows Platform
Plan Microsoftu zakładam że na komputerach, telefonach i tabletach z Windowsem 10 będzie można zainstalować aplikacje stworzone z myślą o systemach Android i iOS. Będzie to możliwe za sprawą Universal Windows Platform Bridge. Microsoft zapewnia, że przepisanie aplikacji z konkurencyjnych systemów operacyjnych na Windows 10
Continuum for Phones
Dzięki temu rozwiązaniu smartfon ma "zastąpić" komputer. Słyszeliśmy to wielokrotnie, ale tym razem Microsoft rzeczywiście może dostarczyć odpowiednią technologię. Smartfona i komputer będzie można połączyć z pomocą kabla HDMI, a ekran główny tego pierwszego zostanie wyświetlony w menu start. Z tego miejsca będzie można uruchomić dowolną aplikację ze smartfona i to w wersji desktopowej, a nie mobilnej. Obsłużmy je oczywiście przy pomocy klawiatury oraz myszy z działającymi skrótami klawiszowymi. Dzięki temu rozwiązaniu zawartość smartfona wyświetlimy i obsłużymy na dowolnym komputerze z systemem Windows 10. Oznacza to niezwykle szerokie zastosowanie - szczególnie w biznesie i edukacji.
Platforma Office
Nowa wersja pakietu Office zostanie uzbrojona w rozszerzenia i dodatki tworzone przez partnerów Microsoftu. Dzięki nim wiele nowych czynności wykonamy bez opuszczania danego programu, włączymy do niego dane pochodzące z innych programów, usług i aplikacji. W końcu Office stanie się wieloplatformowy. Modyfikacje dokumentów na komputerze pojawią się także w iPadzie czy smartfonie z Androidem.
Microsoft Edge
Konferencja otwierającą Build 2015 była okazją do zaprezentowania oficjalniej nazwy nowej przeglądarki internetowej dla systemu Windows 10 - Microsoft Edge. Znana wcześniej jako Spartan wyróżnia się minimalistycznym wyglądem i szeregiem użytecznych funkcji. Z jej pomocą łatwiej sporządzimy notatki i udostępnimy interesujące treści. Nie zabraknie oczywiście integracji z Cortaną i szeregu rozszerzeń. Co ciekawe, te ostatnie będzie można przeportować z Chroma. Microsoft zapewnił, że stosowna modyfikacja kodu potrwa kilkanaście minut.
HoloLens
Na czym polega to rozwiązanie? Jest to połączenie wirtualnej rzeczywistości (zakładamy specjalne okulary) oraz rozszerzonej rzeczywistości (modele 3D i ich projekcja odbywa się w naszym pokoju). Ta technologia przypomina trochę pomysły znane z filmów science fiction, głównie kojarząc się z Holodeck z filmu Star Trek.
Twórcą HoloLens jest Alex Kipman, ojciec sensora Kinect, wielkiego hitu Microsoftu sprzed kilku lat. - To nie jest wirtualna rzeczywistość. To coś więcej niż gogle VR, kolejne ekrany i piksele - opisuje cały projekt Kipman. HoloLens ma być wykorzystywany w pracy oraz w domu.
Niestety, nadal nie wiemy kiedy na rynku pojawi się HoloLens. Co więcej, nadal nie znamy dokładnej daty premiery Windows 10