Niedopłata czy zwrot?
PITy 2015 to nowa wersja jednego z najpopularniejszych programów służących do rozliczania podatku rocznego. Korzystając z aplikacji, minimalizujesz ryzyko popełnienia błędu i oszczędzasz czas, bo rozliczenie jest wysyłane drogą elektroniczną. Pamiętaj, że czasu nie zostało już zbyt dużo. Ostateczny termin rozliczenia podatku upływa z ostatnim dniem kwietnia 2016 roku.
Uruchom program, po czym zamknij okno z komunikatem. Jeżeli zaznaczysz pole Nie otwieraj tego okna przy starcie, wiadomość nie będzie się już więcej pojawiała.
Kliknij łącze Twórz nowe PIT-y w sekcji Na skróty. Autorzy umieścili w oknie skróty do różnych zestawów formularzy – wystarczy kliknąć, by przenieść się na odpowiednia kartę. Odnośniki widoczne w tym miejscu pozwalają także zapoznać się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi wyboru konkretnego druku czy treścią powiązanych ustaw. Wybierz teraz odpowiednią opcję, np. Sam podatnik.
Możesz dokonać kolejnych wyborów, określając np., czy rozliczasz się według skali podatkowej bądź liniowo, prowadzisz działalność gospodarczą albo czy chcesz rozliczyć dochody z innych źródeł. Kliknij najpierw przycisk z numerem danego formularza, a następnie w sekcji Załączniki nagłówek odpowiadający właściwej grupie druków zawierających dodatkowe informacje, choćby o odliczeniach.
Po rozwinięciu grupy możesz dodać potrzebne załączniki – te zaznaczone zostaną podświetlone na zielono. Zaakceptuj wybór, naciskając przycisk Twórz. Nie martw się, jeżeli zapomniałeś o jakimś formularzu – będziesz mógł dodać go później.
Wypełnij wszystkie potrzebne pola rozliczenia. Jeżeli masz wątpliwości, co należy wpisać, możesz skorzystać z pomocy. Dodatkowy opis elementu pojawia się po umieszczeniu nad nim kursora. Jeśli to nie wystarczy, trzeba posłużyć się objaśnieniami. Kliknij w tym celu prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Pomoc do dokumentu bądź użyj niewielkiego przycisku ze znakiem zapytania.
Pomiędzy formularzami przemieścisz się, korzystając z oznaczeń kart u góry okna. Kolejne strony możesz wyświetlić, klikając miniatury w panelu po lewej stronie. Wypełniając zeznanie, nie zapomnij o przekazaniu jednego procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Jedną z zalet pracy z programem komputerowym – w porównaniu z ręcznym wypełniania formularzy – jest możliwość uniknięcia wielu błędów. Aplikacja automatycznie wskazuje pola, które zostały pominięte, sama koryguje różne wartości i przypomina o poprawieniu innych. Weryfikacja danych przeprowadzana jest np. przed zapisem, próbą wydruku czy wysyłką. Lista błędów wyświetla się w oknie umieszczonym ponad formularzem. Wystarczy kliknąć jeden z rekordów, by program automatycznie wyświetlił odpowiednią rubrykę zeznania.
Wypełnione zeznanie można od razu wydrukować (przyda ci się to w przyszłym roku, gdy będziesz chciał wysłać deklarację bez podpisu elektronicznego przez internet i będziesz poproszony o podanie kwoty weryfikującej). Kliknij ikonę z symbolem drukarki widoczną na pasku narzędzi programu i w oknie dialogowym pozwalającym skonfigurować parametry wydruku naciśnij Wykonaj.
Rozwiń menu Plik, wybierz polecenie Wyślij oraz Zeznania do Urzędu. W ten sposób uruchomisz kreatora wysyłki elektronicznej. Kliknij OK, by zapisać formularz, jeżeli nie zrobiłeś tego wcześniej. Rozpocznij przesyłanie, klikając Wyślij. Wcześniej zostaniesz poproszony o wpisanie kwoty z zeszłorocznego zeznania – służy to do zweryfikowania twojej tożsamości. Na koniec wydrukuj urzędowe potwierdzenie odbioru, klikając Wydrukuj UPO.