Moim zdaniem
|
- Sebastian Stolarczyk
redaktor działu Hardware
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich zastosowaniach domowych zależy nam w szczególności – czy ma to być użytkowanie zwykłych aplikacji, przeglądanie internetu, czy może szeroko pojęta rozrywka, czyli oglądanie filmów i gier. Na tej podstawie określamy wielkość notebooka (do ostatnich zastosowań lepiej nadają się modele 16- i 17-calowe). Niezależnie od wyboru, zadbajmy, by notebook miał kamerę internetową, gniazdo HDMI, a jeżeli budżet na to pozwala – napęd blu-ray.
|
W artykule znajdziesz:
- Informacje o ważnych elementach wyposażenia notebooków
- Cechy dobrego notebooka
- Podsumowanie wyników testu 16 modeli w cenie 2–5 tys. zł
- Opisy przetestowanych komputerów
Decydując się na zakup komputera do domu, często się zastanawiamy, czy notebook nie będzie lepszym rozwiązaniem od zakupu niemałego gabarytowo komputera stacjonarnego. Nie tylko zajmie mniej miejsca, ale zagwarantuje większą swobodę użytkowania (wbudowany akumulator), a przy tym pobierze mniej prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.
Procesor i układ graficzny
Moc obliczeniowa dzisiejszych notebooków jest wystarczająca do niemal dowolnych zastosowań, także do uruchamiania gier. Obecnie praktycznie wszystkie modele są wyposażone w dwurdzeniowy procesor o zegarze co najmniej 2 GHz i 2 GB pamięci operacyjnej. Zalecamy przynajmniej takie parametry, bo zapewnią komfortową pracę z notebookiem.
Cechy dobrego notebooka
|
- WYGODA OBSŁUGI
Komfort pracy z komputerem zależy w głównej mierze od klawiatury i urządzenia wskazującego. Klawiatura powinna mieć przejrzysty, standardowy rozkład klawiszy, a gładzik musi działać precyzyjnie i płynnie. Dobrze, jeśli ma dużą powierzchnię.
- DOBRY EKRAN
Matryca LCD to element notebooka, którego się nie wymienia, dlatego najlepiej się zdecydować na ekran o przekątnej 15–17 cali z panoramiczną rozdzielczością rzędu 1280x800 (lub większą) – zagwarantuje to najlepszy komfort w każdym zastosowaniu.
- WYDAJNOŚĆ
Obecne procesory zapewniają moc obliczeniową wystarczającą do niemal wszystkich zadań. Zwróć natomiast uwagę na pamięć RAM: musi mieć ona pojemność 2–4 GB.
- KOMUNIKACJA
To minimum 3-4 porty USB, interfejs ethernet (najlepiej gigabitowy), Wi-Fi (najlepiej w standardzie 802.11n) i bluetooth. Opcjonalnym wyposażeniem jest gniazdo eSATA i FireWire.
|
Jeżeli ponadto zależy ci na grach komputerowych, warto się zdecydować na model z układem graficznym Nvidia lub AMD. Nawet wolniejsze zewnętrzne układy graficzne (np. GeForce 9300M, Radeon HD 3450) umożliwią uruchomienie gier, choć nie da się obejrzeć wszystkich efektów graficznych przy zachowaniu płynnej animacji.
Jeśli gry mają marginalne znaczenie, jako układ graficzny dobrze sprawdzi się także zintegrowana grafika Intel GMA 4500, a przy okazji zyskasz wydłużony czas pracy na akumulatorze.
Wyposażenie
Obecnie warto kupować notebooki z dyskami o pojemności 320 GB. W ten sposób zapewnisz sobie wystarczająco dużo przestrzeni na zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości. Niezbędnymi dodatkami są obecnie: czytnik kart pamięci, kamera internetowa i port bluetooth, ale na szczęście większość nowych modeli ma te elementy w standardowym wyposażeniu.
Niestandardowym jeszcze elementem jest napęd blu-ray, który jest montowany w miejsce nagrywarki DVD. Jeżeli planujesz wykorzystywanie komputera do filmów, zastanów się, czy kupując notebook z czytnikiem blu-ray, nie zapłacisz taniej niż za notebook bez tego czytnika i stacjonarny odtwarzacz.
Z punktu widzenia użytkowania w domu bardzo istotne jest gniazdo HDMI, umożliwiające podłączenie notebooka do telewizora (LCD lub plazmowego) i przesyłanie obrazu i dźwięku w postaci cyfrowej za pośrednictwem pojedynczego kabla. Jeżeli z kolei masz zewnętrzny dysk twardy o dużej pojemności, poszukaj notebooka z gniazdem eSATA. Umożliwi to znaczną poprawę prędkości przesyłania danych w stosunku do połączenia przez USB.
Jakość obrazu i dźwięku
Obraz i dźwięk to kolejne ważne szczegóły komputera. Obecnie coraz więcej modeli ma panoramiczne ekrany o proporcjach 16:9 i rozdzielczości 1366x768. Takie notebooki lepiej nadają się wprawdzie do filmów, ponieważ w dużym stopniu zmniejszają widoczne w czasie ich oglądania czarne pasy u dołu i u góry ekranu. Niestety, jednocześnie są nieco gorsze do użytku biurowego, przeglądania stron internetowych, bo zmniejszają ważne z punktu widzenia zwykłych aplikacji pole widzenia w pionie.
Jeśli chcesz oglądać filmy na notebooku bez podłączania go do telewizora, zwróć uwagę na modele z lepszymi głośnikami. Spora część nowszych notebooków, szczególnie tych większych, ma głośniki w standardzie 2.1 (z niewielkim subwooferem), które znacznie poprawiają jakość dźwięku w porównaniu do typowych głośniczków stereo.