W artykule:
- Informacje o wspólnych cechach współczesnych przeglądarek
- Na co zwrócić uwagę, wybierając przeglądarkę
- Opisy najlepszych przeglądarek
- Tabela z wynikami testu
Przeglądarka to aplikacja niezbędna, by móc przeglądać strony internetowe, oglądać zdjęcia i wideoklipy online, a także – coraz częściej – by móc korzystać z usług czy programów sieciowych.
W ciągu ostatnich lat całkowicie zmieniło się podejście twórców przeglądarek do tego, jak powinien być postrzegany przez użytkownika ich produkt. Dawniej przeglądarka WWW stanowiła program, który sam w sobie musiał mieć wiele funkcji i rozbudowany interfejs użytkownika. Nowe wersje tych programów reprezentują jednak całkowicie rewolucyjne podejście do sprawy.
Minimalizacja interfejsu
Najważniejsza stała się zawartość stron, a nie interfejs programu służącego do ich przeglądania. Funkcje współczesnych przeglądarek stały się przezroczyste dla użytkownika. Program po prostu ma działać szybko, bezawaryjnie i zapewniać optymalny stopień bezpieczeństwa. Interfejs został maksymalnie uproszczony. Spośród testowanych przez nas wersji stabilnych jedynie Firefox 3.6.12, Safari 5.0.3 oraz Internet Explorer 8 miały jeszcze tradycyjny pasek menu. Tego elementu nie ma już żadna z rozwojowych wersji. Nie oznacza to ograniczenia możliwości – dostęp do wszystkich opcji jest realizowany za pośrednictwem jednego przycisku.
Cechy wspólne
Prostota interfejsu i bardzo rozbudowane funkcje – tak można scharakteryzować wszystkie testowane produkty. Przeglądarki są obecnie wyposażone we wszystkie funkcje, które uznaliśmy za użyteczne podczas korzystania z zasobów WWW: przeglądanie w kartach, łatwe zarządzanie kartami, integracja z mechanizmem wyszukiwawczym, wbudowany menedżer pobierania, automatyczne uzupełnianie formularzy, menedżer haseł, automatyczna aktualizacja, tryb prywatny.
Istotne różnice
Co zatem różni poszczególne przeglądarki? Oczywiście zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe komputera, pamięć, moc obliczeniowa procesora, a ponadto stopień zgodności ze standardami sieciowymi oraz szybkość działania (szybkość otwierania stron, wykonywania kodu JavaScript, generowania grafiki 3D itp.). Oprócz pomiarów zużycia zasobów przy różnej liczbie otwartych kart ze stronami WWW przeprowadziliśmy kilkanaście testów mających wybrać spośród badanych programów produkt wyróżniający się stabilnością, wydajnością i zgodnością ze standardami webowymi. Szczegóły procedury testowej w ramce „Objaśnienia do tabeli”.
Najciekawsze nowości
Zdecydowanie najciekawiej zapowiada się akceleracja 3D w przeglądarkach. Dzięki temu strony WWW staną się multimedialnymi aplikacjami webowymi. Skoro o aplikacjach online mowa, to nie bez znaczenia jest też fakt, że wszystkie najnowsze przeglądarki (z wyjątkiem stabilnego wydania IE8) szybko interpretują kod ukryty w webowych aplikacjach, co przekłada się na szybsze działanie wszelkiego typu programów, które do działania potrzebują tylko przeglądarki.