Skype w telewizorze
|
Tradycyjnym urządzeniem do prowadzenia rozmów wideo przez internet jest komputer wyposażony w kamerkę internetową. Jednak są też inne sposoby komunikacji, np. funkcje internetowe w najnowszych telewizorach. Wśród nich coraz częściej znajduje się moduł komunikatora Skype, który jest dostępny m.in. w telewizorach Panasonic z platformą VIERA Cast. Aby go użyć, trzeba dokupić kamerę Panasonic oznaczoną symbolem TY-CC10 (ok. 500 zł). Jest to kamera HD o rozdzielczości 1280x720. Jest na tyle uniwersalna, że współpracuje nie tylko z telewizorami Panasonic, ale także z komputerem.
|
Podsumowanie testu
Rozpiętość cenowa kamer internetowych jest bardzo duża – od ok. 30 zł
do kilkuset. Do testu wybraliśmy modele w cenie do ok. 150–160 zł.
Jakość obrazu
Testowane kamery internetowe zapewniają dobrą jakość obrazu. To wystarczający powód, dla którego warto kupić kamerkę HD, nawet jeśli nie będziesz korzystać z wysokiej rozdzielczości.
Pod względem odwzorowania barw najlepiej prezentuje się Logitech C510, ale ma ona także kilka innych cech, które pozytywnie wpływają na jakość obrazu. Połączenie tych cech spowodowało, że obraz z kamery ma ogólnie bardzo dobrą jakość.
Pod względem rozdzielczości obrazu bardzo dobrze wypadła najnowsza kamera firmy ModeCom. Szczegółowość obrazu przy rozdzielczości 1280x960 można porównać do tanich aparatów cyfrowych.
Warto też zwrócić uwagę na testowane kamerki Creative oraz Microsoft. Potrafią rejestrować obraz z największą szybkością 30 kl./s. W przypadku pierwszej kamery dotyczy to nawet rozdzielczości HD, w przypadku Microsoftu taki tryb pracy powoduje spadek szybkości do 7,5 kl./s.
Konstrukcja kamer
Pod względem konstrukcji wyróżnia się kamera Logitech C510, która jest względnie ciężka i ma sporo elementów gumowych, dzięki czemu można ją całkiem stabilnie zamocować np. na krawędzi ekranu. Dobrze spisują się też kamery Genius, Microsoft i ModeCom – wynika to z przemyślanej konstrukcji albo zwiększonej wagi.
Jedną z ciekawszych funkcji kamer jest automatyczna regulacja ostrości (autofokus), którą tak naprawdę mają tylko modele Microsoftu i Geniusa. Mechanizm ten zawsze dopasuje najlepszą ostrość, ale przy niewielkich ruchach użytkownika przed ekranem jest ona korygowana, co powoduje częste rozmywanie obrazu.
Oprogramowanie
To dodatek do kamery, który nie powinien przesądzać o wyborze danego modelu. Tym bardziej że wiele osób używa Skype’a czy Gadu-Gadu i nie chce korzystać z dodatkowych programów. Jednak nawet tanie kamery mają dołączany program AmCap, który daje spore możliwości regulacji parametrów obrazu i pozwala na dodawanie do obrazu prostych efektów graficznych.
Osoby zainteresowane większymi możliwościami powinny zdecydować się na kamery Creative czy Logitech, bo one mają lepsze programy (Logitech nawet po polsku). Ale także kamerka Genius ma niezły program CrazyTalk CamSuite Pro, pozwalający m.in. udostępniać pulpit, a MediaTech MT4026 ma cały pakiet programów ArcSoft.