A A A

Pecet skrojony na miarę

PC Format 4/2008
Przy szybkim rozwoju techniki komputerowej niełatwo się połapać w tysiącach dostępnych produktów. Pokazujemy, które z nich wybrać, by być zadowolonym z zakupu komputera do domu czy biura. Co więcej, z nami bez problemu od podstaw, samodzielnie zmontujesz sprzęt, który będzie idealnie odpowiadał twoim potrzebom.
W artykule znajdziesz:
  • Informacje o dostępnych komponentach komputerowych
  • Ceny najważniejszych podzespołów
  • Proponowane konfiguracje komputerów do różnych zastosowań
  • Instrukcje krok po kroku, jak zmontować komputer
  • Propozycje dotyczące oprogramowania

Przeciętnemu użytkownikowi komputera, traktującemu swój pecet jako narzędzie do pracy czy zabawy, bardzo trudno jest nadążyć za zmianami zachodzącymi w sprzęcie komputerowym. Tymczasem możliwości urządzeń szybko rosną, zwiększa się też ich wydajność.

Z drugiej strony setki nowych standardów i tysiące produktów uniemożliwiają ogarnięcie sytuacji. Nie da się w prosty sposób oddzielić sprzętu słabego od dobrego (niestety, ten droższy nie zawsze jest lepszy), łatwo wpaść w pułapkę braku zgodności między poszczególnymi elementami komputera. Co gorsza, wpadają w nią nawet producenci czy drobni składacze komputerów, którzy nie zawsze orientują się w nowinkach technologicznych.

Przygotowaliśmy więc kilkanaście stron poradnika, który przede wszystkim pomoże wybrać odpowiednie komponenty do komputera, by ten spełniał wiązane z nim oczekiwania. Nie trzeba go od razu samodzielnie składać, ale orientacja w tym temacie przyda się nawet podczas zakupu gotowej maszyny. To ważne, by nie kupić sprzętu przestarzałego, który nierzadko pojawia się w różnych promocjach – wyjaśniamy więc, jakie komponenty są godne uwagi.

Od płyty głównej do kabelka

Wielokrotnie już w PC Formacie zaznaczaliśmy, że podstawowe informacje dotyczące podzespołów komputerowych bywają bardzo mylące. Producenci pecetów jako główne dane podają np. częstotliwość pracy procesora, pojemność pamięci RAM i dysku twardego. Taka informacja, np. procesor 2 GHz, 1 GB pamięci RAM, dysk 250 GB, prawie nic nie mówi o możliwościach sprzętu. Są bowiem różne odmiany procesorów, pamięci i dysków spełniających te kryteria. Podstawowym błędem jest także brak informacji o płycie głównej, która służy jako podstawa komputera. Właśnie jej typ powinien być punktem wyjścia podczas zakupu peceta.

Zależnie od zastosowań mogą się przydać liczne dodatki, w ogóle nierozpatrywane przez wiele osób. Szczególnie w zastosowaniach domowych warto brać pod uwagę np. tuner telewizyjny, czytnik kart pamięci czy dodatkową kartę dźwiękową (mimo że każda płyta główna jest wyposażona w układ dźwiękowy). Oczywiście nie obejdzie się bez dobrego zasilacza, a w wielu przypadkach bez karty graficznej.

Należy dodać, że podawane przez nas informacje powinny być aktualne przynajmniej przez kilka miesięcy. Co prawda, w segmencie najnowszych i jednocześnie najdroższych produktów dzieje się bardzo wiele, ale interesująca nas średnia i niższa półka jest w miarę stabilna. Niestety, temat numeru sprzed niemal dwóch lat, poświęcony składaniu komputera, jest już prawie zupełnie nieaktualny, szczególnie jeśli chodzi o kwestie doboru komponentów.

Montaż komputera

Gdy już zakupisz wszystkie potrzebne elementy komputera, przyjdzie czas na ich montaż w obudowie. W tym przypadku pójdzie ci łatwiej, niż myślisz. Montaż peceta jest o wiele prostszy, niż wybór kilku podzespołów spośród tysięcy dostępnych na rynku. Wynika to m.in. ze standardów, które są obecne na rynku od kilku lat. Dotyczy to choćby gniazd procesorów (AM2 do układów firmy AMD, LGA775 do układów Intela), złączy PCI Express do kart graficznych, pamięci RAM typu DDR2 SDRAM, czy nawet złączy zasilających. Dzięki temu nasze poradniki są na tyle uniwersalne, że skorzysta z nich każdy, kto chce samodzielnie złożyć komputer.

Należy dodać, że montaż komputera jest czynnością bezpieczną. Wszelkie złącza są tak projektowane, by nie dało się ich podłączyć w niepoprawny sposób.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Zalewski
opera
9 kwietnia 2008, 12:13
Brak mi wiedzy na temat tego numeru, bo nie mogę go dastać
Proszę o odpowiedź, gdzie go mogę kupić.Proszę o odpowiedz na mój adres mailowy.
zgłoś do moderacji »
avatar
Pilot67
opera
7 kwietnia 2008, 18:33
Montaż peceta
Czytając artykuł jak w temacie nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że autor nie bardzo ma pojęcie o mechanice jako takiej, albo myśli, że ma do czynienia z kimś, komu taka wiedza jest zupełnie obca. A dokładnie czepiam się śrubek. Autor pisze: 1. "Śrubki z drobnym gwintem, służące do montażu stacji dyskietek [..]" 2. "Krótkie śrubki z grubym gwintem, służą do montażu dysków twardych [...]" 3. "Typowe śrubki, jakie można znaleźć w większości obudów, służą do mocowania dysków twardych, a także wszystkich metalowych części obudowy [...]" To ten ostatni cytat sprawił, że nie wytrzymałem. Drogi autorze! "Śrubki z drobnym gwintem", to nic innego jak zwykłe, najbardziej normalne śrubki z gwintem metrycznym. I nie jest on ani drobny ani gruby - jest taki jak ma być, jak to wynika z normy i średnicy śrubki. Użycie stwierdzenia "drobny gwint" znaczy gwint o mniejszym skoku niż normalny określony normą zwany też drobnozwojowym. Śrubki do montażu stacji dyskietek nie są drobnozwojowe - są normalne jak przystało na gwint M3. Ta sama sytuacja odnosi się do "krótkie śrubki z grubym gwintem". Żaden on gruby. To zwykły gwint tyle, że nie metryczny a calowy. Użycie stwierdzenia "gruby gwint" znaczy gwint o większym skoku niż normalny określony normą. I na koniec to co wprawiło mnie w stan o podwyższonej energii kinetycznej. Od kiedy to mocujemy dyski twarde "typowymi śrubkami"? Na miłość Boską, te "blachowkręty" w niczym nie przypominają śrubek z gwintem calowym, jakim powinno się mocować dyski twarde. Kąt gwintu jak i skok gwintu jest zupełnie inny. Wkręcanie ich w aluminiowy korpus dysku powoduje "przegwintowanie" jego otworu. Niestety tego typu porady zauważam też w innych pismach z branży i na wielu forach. Wypadałoby wiedzieć czego się uczy, bo za chwilę będziemy rozróżniać tylko dwa rodzaje śrub - małe i duże. Pozdrawiam
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto