W artykule znajdziesz:
- Informacje o dostępnych komponentach komputerowych
- Ceny najważniejszych podzespołów
- Proponowane konfiguracje komputerów do różnych zastosowań
- Instrukcje krok po kroku, jak zmontować komputer
- Propozycje dotyczące oprogramowania
Przeciętnemu użytkownikowi komputera, traktującemu swój pecet jako narzędzie do pracy czy zabawy, bardzo trudno jest nadążyć za zmianami zachodzącymi w sprzęcie komputerowym. Tymczasem możliwości urządzeń szybko rosną, zwiększa się też ich wydajność.
Z drugiej strony setki nowych standardów i tysiące produktów uniemożliwiają ogarnięcie sytuacji. Nie da się w prosty sposób oddzielić sprzętu słabego od dobrego (niestety, ten droższy nie zawsze jest lepszy), łatwo wpaść w pułapkę braku zgodności między poszczególnymi elementami komputera. Co gorsza, wpadają w nią nawet producenci czy drobni składacze komputerów, którzy nie zawsze orientują się w nowinkach technologicznych.
Przygotowaliśmy więc kilkanaście stron poradnika, który przede wszystkim pomoże wybrać odpowiednie komponenty do komputera, by ten spełniał wiązane z nim oczekiwania. Nie trzeba go od razu samodzielnie składać, ale orientacja w tym temacie przyda się nawet podczas zakupu gotowej maszyny. To ważne, by nie kupić sprzętu przestarzałego, który nierzadko pojawia się w różnych promocjach – wyjaśniamy więc, jakie komponenty są godne uwagi.
Od płyty głównej do kabelka
Wielokrotnie już w PC Formacie zaznaczaliśmy, że podstawowe informacje dotyczące podzespołów komputerowych bywają bardzo mylące. Producenci pecetów jako główne dane podają np. częstotliwość pracy procesora, pojemność pamięci RAM i dysku twardego. Taka informacja, np. procesor 2 GHz, 1 GB pamięci RAM, dysk 250 GB, prawie nic nie mówi o możliwościach sprzętu. Są bowiem różne odmiany procesorów, pamięci i dysków spełniających te kryteria. Podstawowym błędem jest także brak informacji o płycie głównej, która służy jako podstawa komputera. Właśnie jej typ powinien być punktem wyjścia podczas zakupu peceta.
Zależnie od zastosowań mogą się przydać liczne dodatki, w ogóle nierozpatrywane przez wiele osób. Szczególnie w zastosowaniach domowych warto brać pod uwagę np. tuner telewizyjny, czytnik kart pamięci czy dodatkową kartę dźwiękową (mimo że każda płyta główna jest wyposażona w układ dźwiękowy). Oczywiście nie obejdzie się bez dobrego zasilacza, a w wielu przypadkach bez karty graficznej.
Należy dodać, że podawane przez nas informacje powinny być aktualne przynajmniej przez kilka miesięcy. Co prawda, w segmencie najnowszych i jednocześnie najdroższych produktów dzieje się bardzo wiele, ale interesująca nas średnia i niższa półka jest w miarę stabilna. Niestety, temat numeru sprzed niemal dwóch lat, poświęcony składaniu komputera, jest już prawie zupełnie nieaktualny, szczególnie jeśli chodzi o kwestie doboru komponentów.
Montaż komputera
Gdy już zakupisz wszystkie potrzebne elementy komputera, przyjdzie czas na ich montaż w obudowie. W tym przypadku pójdzie ci łatwiej, niż myślisz. Montaż peceta jest o wiele prostszy, niż wybór kilku podzespołów spośród tysięcy dostępnych na rynku. Wynika to m.in. ze standardów, które są obecne na rynku od kilku lat. Dotyczy to choćby gniazd procesorów (AM2 do układów firmy AMD, LGA775 do układów Intela), złączy PCI Express do kart graficznych, pamięci RAM typu DDR2 SDRAM, czy nawet złączy zasilających. Dzięki temu nasze poradniki są na tyle uniwersalne, że skorzysta z nich każdy, kto chce samodzielnie złożyć komputer.
Należy dodać, że montaż komputera jest czynnością bezpieczną. Wszelkie złącza są tak projektowane, by nie dało się ich podłączyć w niepoprawny sposób.